Novogodišnje odluke su promjene koje želimo postići i ciljevi koje želimo ostvariti. Prirodno ih zapisujemo krajem godine kako bi počeli s njima od novog, potentnog početka iduće godine. Mogućnost, nada, svježina novog početka i prazni period pred nama omogućuju nam da kreiramo, maštamo, želimo. No, rijetki nađu odlučnost i motivaciju da svoje novogodišnje odluke zaista i provedu. Zašto je to tako?

atma.hr – 52




Neki od razloga su:

Pogrešan način definiranja novogodišnjih odluka

Jedan od razloga je da novogodišnje odluke kreiramo kao „to do“ listu, sa osjećajem da – moramo. Moramo smršavjeti, moramo se kretati, moramo upisati ovo, moramo naučiti ono. Jer to već dugo stoji i više se ne može odgađati. Na taj način novogodišnje odluke postaju teret koji se do kraja siječnja zaboravi i nikad (ili bar do početka iduće godine) ne ostvari, a mi dodamo još jednu frustraciju i potvrdu da smo – neuspješni.

Kako bi bilo da novogodišnje odluke definiramo kao nešto što želimo – i provedemo one koje zaista i želimo?

Primjerice, ako se osjećate krupno i želite poraditi na svojoj tjelesnoj težini, biti zdraviji, osjećati se laganije i biti zadovoljniji i samopouzdaniji svojim izgledom, formulirajte to točno tako.

Ne „Moram smršavjeti“, nego „Želim se osjećati vitalno, lagano i zdravo i čuvati svoje zdravlje svjesnim unosom hrane“.

Kad počnete razmišljati kako to možete provesti u svakom danu, više nemate listu zadataka za taj cilj nego – listu mogućnosti.

Novogodišnje odluke su mogućnosti – sve dok to više nisu, dok morate nešto promijeniti od zdravstvenih ili životnih navika jer vas na to tjeraju zdravstveni poremećaji. Gledajte na njih sa zahvalnošću, kao učitelje, jer vam žele nešto poručiti i nešto vas naučiti.

atma.hr – 52




Nedostatak motivacije

Ljudima je teško pronaći motivaciju za sebe. To je teško, zahtijeva napor i izlazak iz zone komfora. Nepoznato je strašno, koliko god promjena bila mala ili bez rizika. Tko sam ja ako se osjećam dobro/uspješan sam-uspješna sam/ imam rezultate? To je skroz nova osoba! Jesam li joj dorasla, mogu li se nositi s promjenama koje to nosi? Staro je poznato i sigurno – ako sam nesretan-nesretna, barem znam što mi je i kako mi je.

Kvaka je u tome da, ako nešto ne poduzmete, tijelo i vrijeme će sami odraditi ono što vi nećete – i krivo činjenje i nečinjenje dolaze na naplatu.  Zato pronađite svoju motivaciju – ako ne radite to za sebe, možda će vam motiv biti djeca ili unuci, ili partner. Možda želite izbjeći bolesti. Možda želite aktivnu starost, putovati, čitati, šetati – sve što sada ne stižete.

Možda imate „bucket list“ jer želite ostvariti ili doživjeti još neke stvari u životu, pa morate biti fit. Možda želite biti tu na raspolaganju za druge, pa želite moći pomoći. Vaša motivacija je vaše sidro, koje će vas vraćati na „zašto“ kad vas uzburkano more svakodnevnice izbaci iz kursa.

Što vam je još potrebno za provođenje novogodišnjih odluka?

Resursi – unutarnji i vanjski, da znate da možete i da niste sami. Svaka promjena je teška. Na koja mjesta volite otići, koja vas mjesta pune i opuštaju? Koja pozitivna uvjerenja imate o sebi i svijetu oko sebe? Neka zasjene ona negativna. Koje su vaše vrijednosti (npr. ljubav, mir, sloboda) na koje se sad možete osloniti i uključiti ih u novogodišnje odluke?

Koji su to ljudi koji vas mogu podržati kad je teško? Koje aktivnosti volite raditi (one koje vas pune, opuštaju, restartaju – ples, šetnja, crtanje, meditacija…) i koje su vaš saveznik za punjenje da opstanete na putu ostvarivanja novogodišnjih odluka? Svi ovi resursi vas mogu podržati i napuniti kad izgubite motivaciju i razlog.

atma.hr – 52




Kako si pomoći kod provedbe novogodišnjih odluka?

Osim formuliranja novogodišnjih odluka (dovoljna je jedna koju najviše želite ostvariti!) na način da ne morate, nego želite i stvaranjem plana akcije kojeg vidite kao listu mogućnosti i pronalaženja motivacije, slijedite ove savjete:

  • krenite malim koracima, dan po dan – sve se zbraja
  • male promjene od 15 min su dovoljne
  • napravite plan kako, kada, čime i do kada ostvariti novogodišnje odluke na način koji vama odgovara i koji se uklapa u vašu rutinu – od svega što je previše odjednom ćete brzo odustati
  • svaki dan kad trebate nešto odraditi za sebe se lagano, svjesno gurnite – nemojte olako odustati – a onda uživajte u osjećaju uspjeha i postignuća
  • budite nježni prema sebi, podržite se u dane kad ne ide, pohvalite se u dane kad ide
  • smijte se svojim pogreškama i propustima, nemojte biti strogi prema sebi – sutra ćete napraviti bolje
  • budite strpljivi sa sobom i sa drugima, veliki rezultati traže i vrijeme i trud (ali i mali se zbrajaju)
  • kreirajte svoje ciljeve i planove, igrajte se s njima, to je vaš projekt, vaša životna igra, nemojte raditi stroge popise koje MORATE ostvariti i ako ne iskrižate sve na kraju dana, ne vrijedite
  • počnite tako da kažete DA sebi – ovo radite za sebe, za svoje dobro – DA, vrijedni ste toga
  • pozdravite strahove i izgovore, zahvalite im da su tu, a onda im recite da imate stvari pod kontrolom i da možete i bez njih
  • slavite svoja postignuća, koliko god mala bila
  • potražite podršku coacha koji vas prati, podržava i navija za vas, te vam pomaže ukloniti blokade koje same ne možete (svjesne ili nesvjesne)

Autor: Lana Škvorc, certificirani life coach u Centru za cjelovito zdravlje Life

Terapijski coach Lana Škvorc u Centru Life radi savjetovanja uživo i online pomažući klijentima da iz šire perspektive sagledaju i riješe teme koje ih muče, ostvare i zadrže željene promjene, ciljeve, zdravstvene i životne navike, definiraju strategiju za ostvarivanje, uklone blokade i ugraničavajuća uvjerenja te se nauče opustiti i resursirati.

www.centarlife.com, [email protected],  092 418 9245