Većina roditelja govori da voli svoju djecu, ali ako ne možeš voljeti sebe i rješavati emotivne probleme, podsvjesno kažnjavaš i svoje dijete jer ne možeš prihvatit vlastitu odgovornost i želiš povući na dno još jedan život, naravno, pod izlikom da je to iz ljubavi.

atma.hr – 52




Većina bježi unutar sebe od problema i tako sprječava potiskivanje bolnog sadržaja. Recimo, Ana predaje na fakultetu, kada dođe doma brine se o djeci, a nakon toga uči. Opuštanje joj se svodi je uz čašu vina. Čitav dan je zaokupljena svojim radom gdje si ne dopušta uopće razmišljanje o unutarnjim sadržajima. S druge strane, kad patimo smisleno i od nečega stvarnog suočavamo se i borimo sa stvarnim problemom.

Potiskivanje ima očitu prednost u tome što čisti svjesni um od briga, ali uzrokuje neizravnu patnju od nečeg nestvarnog i tako stvara neurozu. Neurotična patnja je nesvjesna prijevara pojedinca ili njegov bijeg od prihvaćanja odgovornosti za svoje emocije i stanja. Međutim, neuroza ne bi bili toliko bitna da se ne prenosi na djecu. Na taj se način neurotična stanja često prenose s koljena na koljeno.

Većina roditelja govori da voli svoju djecu, ali ako ne možeš voljeti sebe i rješavati emotivne probleme, podsvjesno kažnjavaš i svoje dijete jer ne možeš prihvatit vlastitu odgovornost i želiš povući na dno još jedan život, naravno, pod izlikom da je to iz ljubavi.

Djeca instinktivno prihvaćaju stav svojih roditelja i imitiraju njihova stanja kako bi zadržala njihovu naklonost. Jedini otpor je neizrečeni protest. Nekada podlegnu kompulzivnoj imitaciji. Recimo, perfekcionizam koji se ne tiče samo čistoće. Naime, u partnerskom odnosu se manifestira kroz kritiku upućenu partneru i kroz nezadovoljstvo. Stoga, djeca ne žive ono što bi ona željela već ono što žele njihovi roditelji.

Prema Jungu: “Što su roditelji impresivniji i što manje prihvaćaju vlastite probleme (uglavnom pod isprikom da “poštede djecu”), to će djeca dulje morati trpjeti neproživljeni život svojih roditelja i više će biti prisiljen ispuniti sve ono što su roditelji potisnuli i držali nesvjesnim.”

atma.hr – 52




Stoga, teško je ne vidjeti da su mnogi roditelji prevaranti i glumci na pozornici ne baveći se svojim emocijama neki pod religijskim opravdanjem da su dobri vješto prenose svoj problem opsceno uživajući u mučenju.

S druge strane, oni lijevo orijentirani se skrivaju iza književnosti, umjetnosti i “modernih” stavova u kojima isto tako s uglavnom preko maske srdačnosti, modernosti prenose svoje probleme na djecu.

Iako mnogi ne žele vidjeti ovaj problem on je prihvaćena stvarnost u kojoj roditelji opsceno uživaju u ovisničkom mučenju kojeg prijevarno zovu ljubav.

Nikola Žuvela/vedski-jyotish.net

Prethodna objavaMlad Mjesec u Djevici donosi val sreće OVIM znakovima Zodijaka!
Slijedeća objavaSavršena kombinacija za pomlađivanje – Spermidinom i resveratrolom protiv starenja
Nikola Žuvela
Rođen sam 1975. godine u Zagrebu. Nakon srednje škole upisujem Filozofski fakultet kojeg završavam 2000 godine. Od 1992. godine se bavim meditacijom, studiranjem Zapadne i Istočne filozofije, psihologije, te na tu temu završavam doktorski studij, objavljujem knjige, znanstvene radove. Zapadnom astrologijom se bavim od 1997. godine do 1999.g., a nakon toga završavam studij jyotisha 2000.g. O jyotishu objavljujem mnoge članke (Vjesnik, Multikulturalni časopis, Grombol, Sensa). Od 2002. godine sam instruktor yoge, te podučavam tehnike meditacije. Također, vikendom održavam slijedeće radionice: Deprogramiranje odnosa, radionice o odnosima i samopouzdanju kao i individualna i grupna savjetovanja za one koji imaju poteškoća u braku ili vezi. Završio sam doktorski studij, smjer filozofija na temu filozofije i nesvjesnog. Također, sam objavio knjige: Jyotish i djelovanje Shanija, Nesvjesno u filozofiji Istoka i Zapada, Buđenje, Jedan muškarac i jedna žena, Katalog samozavaravanja, Muškarac i žena u procjepu. Dvadesetpet godina iskustva te dugogodišnjih konzulatcija kao i stručno obrazovanje nudi vam mogućnost da dublje zađete u obrasce koji se skrivaju iza vaših odnosa.