I drevni Grci, posebice Spartanci, koji su bili ratnici, itekako su bili svjesni važnosti očuvanja zdravih kostiju. Spartanci su svoju prehranu obogaćivali posebnom mješavinom koja se sastojala od meda, grožđica i nekoliko vrsta sjemenki. Sve su to sastojci koji pomažu izgradnji i očuvanju kostiju.
Osteoporoza je sve učestaliji problem modernog čovjeka, posebice izražen među ženama zrele dobi. Brojni su faktori koji pridonose slabljenju kostiju, njihovoj smanjenoj gustoći i krhkosti.
Neki od njih su loša prehrana siromašna mineralima, pojačan stres, pasivan stil života, hormonski disbalans, uzimanje lijekova, ali i razne bolesti, poput reumatoidnog artritisa.
Ako u organizmu nema dovoljno nutrijenata, kosti se više ne mogu obnavljati te postaju sve slabije i poroznije. U tom slučaju povećava se opasnost od lomova i prijeloma, koji nisu nimalo bezazleni. Budući da su kosti aktivno živo tkivo, one se troše i neprestano regeneriraju, stoga im je uvijek dobro došao poticaj.
Da je važnije spriječiti nego liječiti, znali su i drevni Grci koji su svoju prehranu obogaćivali namirnicama bogatim mineralima.
Važnost kretanja i zdrave prehrane
Uz aktivan stil života i puno kretanja na svježem zraku, jako je važna i prehrana, bazirana na obilju kalcija i vitamina D. Naime, ako hranom ne unosite dovoljno kalcija, vaš će ga organizam crpiti upravo – iz kostiju. To je dodatni razlog zbog kojeg one postaju sve slabije.
Svoju prehranu obogatite sezonskim voćem i povrćem, a posebno namirnicama poput brokule (bogata mineralima, osobito kalcijem), sezamovih sjemenki (obiluju kalcijem, manganom, magnezijem, selenom), jogurta (odličan izvor kalcija) i banane.
Uz kalcij i vitamin D, za očuvanje zdravlja kostiju iznimno su važni i drugi minerali, poput magnezija, fosfora i kalija, kao i vitamin K. Pazite i na dostatan unos proteina jer je čak polovica strukture kostiju izgrađena upravo od njih.
I drevni Grci, posebice Spartanci, koji su bili ratnici, itekako su bili svjesni važnosti očuvanja zdravih kostiju. Spartanci su svoju prehranu obogaćivali posebnom mješavinom koja se sastojala od meda, grožđica i nekoliko vrsta sjemenki. Sve su to sastojci koji pomažu izgradnji i očuvanju kostiju.
Drevni spartanski recept za jake i čvrste kosti
Sastojci:
- 10 žlica mljevenih lanenih sjemenki
- 5 žlica mljevenih sezamovih sjemenki
- 1-2 žlice mljevenih bučinih sjemenki
- 1-2 žlice mljevene pšenice
- 2-3 žlice mljevenih suncokretovih sjemenki
- 3 žlice grožđica
- 1 kg domaćeg meda
Priprema:
Sve sastojke izmiješajte drvenom kuhačom pa prelijte u veliku staklenku.
Uzimajte po 1 žlicu prije doručka i ručka.
Sastojci koje vaše kosti vole
Med je iznimno bogat antioksidansima, a njegovi polifenoli igraju važnu ulogu u apsorpciji kalcija te na taj način pomažu u očuvanju zdravlja kostiju.
Grožđice su iznimno zdravo sušeno voće jer su, među ostalim, bogate upravo kalcijem. Osim toga, sadrže i makronutrijent bor, koji pomaže stvaranju i izgradnji snažnih kostiju.
Poželjno ih je konzumirati prethodno namočene jer takve najbolje pomažu apsorpciji ključnih nutrijenata.
Buča je jedna od najzdravijih jesenskih namirnica. Njezine sjemenke bogate su magnezijem, a plod obiluje kalijem i željezom.
Premda željezo ne sudjeluje izravno u izgradnji kostiju, istraživanja su pokazala da je održavanje zdravih razina željeza u organizmu od esencijalne važnosti za izgradnju snažnih kostiju. Stoga osim sjemenki, svakako jedite i plodovo meso.
Sezamove sjemenke odličan su izvor ne samo kalcija, nego i fosfora i magnezija, koji su važni za izgradnju zdravih kostiju. Usto, bogate su i cinkom.
Studije su pokazale da su kod osoba oboljelih od osteoporoze razine minerala cinka vrlo niske.
Lanene sjemenke, uz kalcij i omegu-3, sadrže i alfa-linolensku kiselinu, koja stimulira metabolizam kostiju te igra važnu ulogu u održavanju njihove gustoće.
Suncokretove sjemenke bogate su kalcijem, željezom i magnezijem. Njihovom konzumacijom možete vratiti zdravlje i gustoću već oslabljenim i poroznim kostima.
Pšenica sadrži magnezij koji pomaže apsorpciji kalcija iz krvi u kosti čineći ih tako snažnijim i zdravijima.
No, ako ste osjetljivi na gluten, izbacite pšenicu iz recepta te je zamijenite, primjerice, heljdinim brašnom.