Perimenopauza može biti itekako burna, burnija nego najžešći PMS i duža nego što mislite da možete izdržati. Jeste li primijetili da se žena koju volite, s kojom ste oženjeni i koju poznajete cijeli život najednom pretvara u neku vama nepoznatu osobu sklonu drami, zanovijetanju, naglim promjenama raspoloženja. Uz to je možda i zaboravna, iscrpljena, ima nesanicu, preplavljuju ju valunzi, libido je nestao, a muče ju i mnoge druge tegobe koje direktno utječu na vaš zajednički život. Uz sve te simptome jasno je – njena perimenopauza nije samo njezina briga, već i vaša. Itekako!

atma.hr – 52




Vjerujte mi, želite joj pomoći, jer perimenopauza sa svojim simptomima može trajati od dvije do deset godina. Evo smjernica na što obratiti pažnju.

Prvo: Osigurajte joj nutritivno bogatu prehranu – ona je temelj zdravlja i hormonalne ravnoteže

Za početak, pobrinite se da uvijek imate kvalitetne izvore proteina, koji su bitni u ovom periodu.

Fermentirana hrana, poput domaćeg kiselog kupusa, kefira ili jogurta, bitna je za zdravlje crijeva, što ima direktan utjecaj na ravnotežu hormona i emocionalno zdravlje. Znate kako kažu – crijeva su drugi mozak. No također uzimanje prirodnih probiotika kao npr. gljiva kroz prirodne izvore (sušene, sviježe, zaleđene, ne i kavu sa gljivama – to se ne broji!) može poboljšati probavu, ojačati imunološki sustav i smanjiti upalne procese u tijelu.

Integralne žitarice i sjemenke (poput chia sjemenki, lana i bundeve) također su bitne jer sadrže esencijalne minerale i mikronutrijente koji podržavaju ravnotežu hormona, poboljšavaju energiju i mentalnu jasnoću. Minerali u tragovima, poput magnezija i cinka, koji se često nalaze u ovim namirnicama, vrlo su važni za emocionalnu stabilnost i zdravlje živčanog sustava.

Pobrinite se da u kući uvijek imate obilje svježeg, zelenog povrća i organske hrane, jer ona osigurava ne samo fizičku snagu, već i emocionalnu ravnotežu. Pravilna prehrana može pomoći u smanjenju simptoma poput valunga, umora i promjena raspoloženja, te pozitivno utjecati na dugoročno zdravlje.

Kako s ljekovitim biljem i ljekovitim medicinskim gljivama utjecati na valunge saznajte ovdje.

atma.hr – 52




Drugo: Redovito pripremajte tu zdravu hranu, prilika za opuštanje

Ako se i vi uhvatite na neki period kuhanja (koje je kod nas još uvijek tipično ženska obveza) pružit ćete ženi svog života i priliku za odmor i olakšati svakodnevne obveze u ovom zahtjevnom razdoblju.

Ne zaboravite, sve je više muškaraca koje ozbiljno uzdrma njihova perimenopauza, tj andropauza, pa što više u dubinu shvatite njeno stanje imat ćete bolju polaznu točku za pomoći sebi ako i vas hormonalni prijelaz uzdrma.

Također zajedničko kuhanje može biti ugodno vrijeme provedeno zajedno što može pomoći izgraditi još jači partnerski odnos.

Treće: Preuzmite odgovornost za kućanske poslove i brigu za djecu

Jedan od najvažnijih koraka u ovom periodu života je smanjenje stresa i fizičkog opterećenja, a to uključuje i kućanske obaveze. Trudite se što više preuzeti odgovornost za kuhanje, čišćenje i brigu o djeci. Razgovarajte sa svojom djecom i dogovorite jasnu raspodjelu zadataka, stvarajući timski duh u kojem svatko od vas ima svoje obaveze, a svi zajedno radite na održavanju domaćinstva. Ako to do sada niste radili, sada je pravo vrijeme da to uvedete.

Ovo je korak 3 od ukupno 10, ako već sada posustajete razmislite još jednom, opcija je i da ju pošaljete na Edukacije “PERIMENOPAUZA I MENOPAUZA – pomoć uz ljekovito bilje i medicinske gljive”, ali sigurna sam da bi odabranica Vašeg srca jednako a možda i puno više cijenila vašu posvećenost, pažnju i brižnost tijekom ovog osjetljivog perioda.

Nažalost, u našem društvu, i dalje je uobičajeno da žene preuzimaju većinu kućanskih poslova, uz istovremeno obavljanje istih radnih sati kao i njihovi partneri. Ovo posebno opterećuje u periodu perimenopauze, kada žene nisu samo fizički i emocionalno iscrpljene zbog hormonalnih promjena, već i zbog dugotrajnog preuzimanja većine obveza u obitelji. Stoga, sada je pravo (a možda i krajnje) vrijeme da smanjite taj teret.

Pokušajte svojoj partnerici joj osigurati period u životu u kojem neće biti opterećena brigama oko obveza koje mora obaviti. Jer ako ne stiže ili ne može, to joj stvara brigu a od brige ne može spavati i spiralno tone prema dolje. JAKO je bitno da vaša partnerica ima kvalitetan san. Osigurajte joj miran san i mentalni odmor, jer obveze u kućanstvu nisu samo njezina odgovornost.

Obveze oko doma trebaju biti zajedničke! Dragi muškarci, vi ste jednako odrasla osoba u obitelji, i vaš doprinos je ključan za harmoniju i ravnotežu u odnosima. Ova faza života zahtijeva uzajamnu podršku i razumijevanje, kako bi oboje mogli proći kroz izazove na što lakši način.

atma.hr – 52




Četvrto: Provodite više vremena na svježem zraku i suncu

Kad god je to moguće, potrudite se potaknuti ju da ide van na svjež zrak i sunce. Vitamin D ima izuzetno bitnu ulogu u zdravlju, osobito u razdoblju perimenopauze, jer pomaže u održavanju ravnoteže hormona i općem fizičkom i psihičkom zdravlju. Priroda, pogotovo boravak uz vodu, može imati izuzetno umirujući učinak na tijelo i um.

Ako imate priliku, odvedite je do mora, rijeke ili jezera – mirni zvukovi vode i njezina prisutnost mogu djelovati terapeutski. Osim što će joj boravak na svježem zraku pomoći da napuni baterije, također ćete zajednički stvoriti lijepe uspomene, a to se broji. 🙂

Više o vitaminu D saznajte na edukacijama na sljedećem linku.

Peto: Uvedite zajednički ritual ispijanja čaja – trenutak opuštanja i zdravlja

Razmislite o tome da uvedete zajednički ritual ispijanja čaja u poslijepodnevnim ili večernjim satima. Ovo može postati pravo utočište u danu, pružajući vam priliku za opuštanje i povezivanje. Čajevi od ljekovitog bilja bogati su antioksidansima i drugim korisnim tvarima koje mogu značajno doprinositi zdravlju, osobito u perimenopauzi.

Za primjer, čajevi od biljaka poput matičnjaka i valerijane mogu imati smirujući učinak i pomoći u ublažavanju nesanice. S druge strane, čaj od gospine trave poznat je po svojim antidepresivnim svojstvima i može pomoći u ublažavanju simptoma depresije i anksioznosti.

Ovakav ritual ne samo da doprinosi fizičkom zdravlju, već i stvara prostor za emocionalnu bliskost i zajedničko opuštanje, što je od velike važnosti u svakodnevnom životu.

atma.hr – 52




Šesto: Potaknite je da provodi vrijeme s prijateljima ili se posveti svom hobiju

Pokušajte je potaknuti da češće izlazi i provodi vrijeme s prijateljima, bez vas i djece. Ovo je važan korak u održavanju socijalne povezanosti i emocionalnog zdravlja. Često, u obiteljskom životu, osobito kada su djeca mala ili kada se žena nosi s izazovima perimenopauze, prijateljstva mogu postati zanemarena. Vrijeme za sebe, u kojem je odabranica vašeg srca opuštena i okružena prijateljicama, može joj donijeti osjećaj ravnoteže i unutrašnje snage.

Osim toga, potaknite je da ponovo aktivira neki davno zapušteni hobi ili interes. Bez obzira radi li se o umjetnosti, čitanju ili nečemu drugom, bavljenje nečim što voli može joj pomoći da se ponovno poveže sa sobom, povećava svoje samopouzdanje i smanji stres. Osim što će se osjećati ispunjeno, ponovno otkrivanje strasti može imati terapeutski učinak i omogućiti joj da se opusti i izvan svojih svakodnevnih uloga u obitelji.

Stres se može smanjiti pomoću ljekovitog bilja i ljekovitih gljiva a više o tome pročitajte na ovom linku.

Sedmo: Potaknite je na redovitu tjelovježbu – zajednički put do ravnoteže

Redovita tjelovježba ima izuzetno pozitivan učinak na hormonalni balans, posebno u perimenopauzi, jer pomaže u smanjenju simptoma poput valunga, nesanice i promjena raspoloženja. Osim toga, vježbanje poboljšava koncentraciju, mentalnu jasnoću i opću fizičku izdržljivost.

Ako žena vašeg života (jer ako ste uz nju tijekom perimenopauze onda to zasigurno jest) do sada nije redovito vježbala, potaknite je da započne s nekom aktivnosti koja joj odgovara, bilo da je to joga, pilates, vožnja bicikla ili čak brza šetnja. Možete, naravno, vježbati zajedno, čime ćete ojačati svoj međusobni odnos, a ujedno ćete joj biti podrška u održavanju zdravih navika. Zajednički trenuci vježbanja mogu biti i odlična prilika za opuštanje i zbližavanje.

Ovim pristupom ne samo da ćete poboljšati njezino fizičko i mentalno zdravlje, nego ćete joj omogućiti da se osjeća energičnije, jasnije, stabilnije ali da ima bolji i dublji san, a to je bitno.

atma.hr – 52




Osmo: Pobrinite se da u kući uvijek imate zdrave slastice

U obitelji je važno imati na raspolaganju zdrave alternative za slatke užitke. Održavanje zaliha zdravih slastica poput tamne čokolade (sa što većim postotkom kakaa) i suhog voća može biti odličan način da zadovolji potrebu za nečim slatkim, a istovremeno poboljšate svoje zdravlje ali i zdravlje svojih ukućana.

Tamna čokolada, bogata antioksidansima, može pozitivno utjecati na raspoloženje i smanjiti stres, dok suho voće poput marelica, smokava ili grožđica sadrži prirodne šećere i vlakna koji podržavaju energiju, probavu i opću vitalnost.

Pobrinite se da ove zdravije opcije budu lako dostupne, tako da se ne mora opterećivati odlaskom do trgovine ili pribavljanjem grickalica koje nisu nutritivno vrijedne. Kroz ove male, ali značajne promjene u prehrani, možete joj pomoći da se osjeća bolje, a i podržavate njezinu ravnotežu i dobrobit tijekom perimenopauze.

Deveto: shvatite važnost rečenice – „Da, draga“

Za uspješno prolaženje kroz izazove ovog razdoblja, važno je da ne zaboravite da je njezina riječ i želja u mnogim trenucima presudna. Ova faza života nosi s sobom brojne emocionalne i fizičke promjene koje mogu biti iscrpljujuće i zbunjujuće. Stoga je bitno da je podržite u tome što joj je važno, bilo da se radi o malim svakodnevnim odlukama ili o većim životnim pitanjima.

Ponekad, najvažnija stvar koju možete učiniti je jednostavno priznati njezinu potrebu za podrškom, razumijevanjem i pažnjom. U tom kontekstu, fraza „da, draga“ nije samo odgovor – ona je simbol vaše sposobnosti da slušate, poštujete njezine želje i da budete njen oslonac. Iako možda nećete uvijek razumjeti sve što osjeća ili želi, važno je pokazati da ste tu za nju i da ste voljni prilagoditi se njezinim potrebama.

Ne zaboravite – u ovoj fazi, važno je da u potpunosti budete njezin partner, ne samo u praktičnim stvarima, već i u emocionalnom smislu. Ovaj jednostavan, ali moćan izraz „da, draga“ može napraviti veliku razliku u njenom osjećaju sigurnosti i podrške.

Na koji način žene mogu podržati same sebe saznajte na ovom linku.

atma.hr – 52




Deseto: sjetite se i sebe

Kada ste ispoštovali svih gore navedenih 9 koraka, sjetite se i sebe. Žena vašeg života najviše će koristi imati od vas ako ste vi u ovom periodu zdravi, stabilni i zadovoljni… Napravite akcijski plan kako da to postanete ako već niste i ne gubite iz vida cilj, a cilj je da ona ali i vi zajedno najnježnije moguće prođete kroz oluju koja se zove perimenopauza. I nakon nje zasluženo uživate u rajskom periodu menopauze. 🙂

Preživjeti perimenopauzu s partnericom znači biti prisutan, razumjeti njezine potrebe, podržavati je u svakom pogledu i raditi zajedno na održavanju ravnoteže i harmonije.

Uz strpljenje, otvorenu komunikaciju i zajednički rad na smanjenju stresa, možete proći kroz ovo razdoblje jači nego ikada. Razmislite o svom odnosu kao o timu – zajedno možete izgraditi zdraviji, sretniji i snažniji zajednički život.

Martina Bogdanić fitoaromaterapeutkinja, mag.oec./studio-martina-natura.hr