RADIONICA PSIHODRAME s Lucijom Barišić
20. 10. 2024.

Pozivamo vas na ovu jedinstvenu radionicu koju vodi svestrana glumica, autorica i terapeutkinja Lucija Barišić. Prva u nizu, jednodnevna radionica koja će se održati 20. 10. 2024. namijenjena je svim zainteresiranim pojedincima iz različitih umjetničkih područja koji kroz grupni rad žele istražiti izazove s kojima se susreću u svojoj profesiji te produbiti svoja osobna, interpersonalna i grupna iskustvena znanja i vještine. Na radionici se kroz grupnu podršku i kreativni rad demistificirati brojne mitove, izazove i prepreke u umjetničkim procesima i životima.

datum: nedjelja 20. 10. 2025.
vrijeme: 10- 18 h
lokacija: Studio Ilica, Ilica 61
Cijena radionice: 100 €
Prijave na: [email protected]

Više o radionici I organizatoru:
vise
Radionica je i uvod u program koji će se od listopada odvijati kroz cijelu godinu, tako će polaznici imati priliku sudjelovati na pojedinačnim intenzivnim radionicama kao i u kontinuiranim programima.

Svi smo mi spontane i kreativne osobe, koje se ne mogu promatrati izolirano, već unutar odnosa u kojima igramo različite uloge. Umjetničke profesije i kreativna očekivanja našeg posla uglavnom nas stavljaju u različite procese i suodnose, nameću nam grupnu dinamiku i kreativna očekivanja, koja je ponekad teško i izazovno ispuniti.

VIŠE O RADIONICI
Istraživanja pokazuju da sudionici umjetničkih profesija plaćaju „psihološki porez” za svoj kreativni rad. Osobito su glumci/izvođači ranjiva skupina u studijama kada je riječ o psihičkim smetnjama, ali ne zbog specifične traumatične pozadine, već posve usporediva s drugim skupinama, već zbog vrste rada u tzv. kreativnoj industriji. Nije rijetkost da igrači imaju natprosječne imaginativne sposobnosti, koje su razvili kroz svoju profesiju ili koji su se za profesiju odlučili zbog povećana sklonost fantaziji. Ali najčešće – suprotno mogućim očekivanjima o terapijskim učincima igre – oni u samoj struci – mašta, svakodnevna briga o sebi i “kopanje po ljudskoj duši” ne donose bolji uvid u sebe, bolje odnosima ili mentalnom zdravlju. Zbog toga se mnogi glumci/umjetnici nađu u problemima tijekom studija i kasnije u profesiji. Psihoterapeut koji mu može pomoći često nije upoznat sa svim specifičnostima glume /umjetničko zanimanje/stvaralaštvo
Psihodrama je edukativni psihoterapijski pravac u kojem se kroz korištenje dramskih metoda istražuju interpersonalni odnosi i unutarnji svijet pojedinca, s ciljem buđenja kreativnosti.

Psihodramske grupe djeluju prema utvrđenim dogovorima u psihoterapijskim grupama. Usmjerene su, između ostalog, na istraživanje osobnih izazova i potencijala u kreativnim procesima te upoznavanje glumačkih kreativnih tehnika i primjene psihodramskih tehnika u umjetničkim i umjetničko pedagoškim procesima. Grupe istražuju alate za kreativno rješavanje osobnih i međuljudskih prepreka i otpora u umjetničkim i pedagoškim procesima, kao i alate za bolje razumijevanje osobnih i međuljudskih odnosa, uloga i grupne dinamike. Grupe istovremeno produbljuju svoje znanje i stvaralačko iskustvo u području igre, glumačkih kreativnih tehnika te korištenja psihodramskih tehnika u kazalištu i umjetnosti. Cilj grupe je uspostaviti učinkovitiji i inspirativniji kreativni proces koji vodi do individualno ispunjavajućih kreacija.

PSIHODRAMA
Psihodrama je svjetski poznata i profesionalno etablirana metoda akcijske grupne psihoterapije koju je razvio Jacob Levy Moreno. Osnovno obilježje psihodrame je uprizorenje unutarnjeg svijeta pojedinca i životnih situacija. Član grupe koji to želi može istraživati vlastiti doživljaj sadašnjosti i prošlosti kao i svoju viziju budućnosti, situacije koje su se dogodile (ili su se mogle dogoditi, ali nisu), izgovorene i neizgovorene misli i osjećaji, želje, fantazije, snovi. Može upoznati ljude iz prošlosti, razriješiti i dovršiti odnose koje nije mogao ili smio dovršiti, otkriti vlastita ograničenja i potencijale, upoznati svoje emocije i naučiti kako se slobodno izražavati. Kroz psihodramu se osvjetljavaju nejasni obrasci ponašanja, pojašnjava priroda odnosa, otkrivaju stvarne potrebe, što dovodi do boljeg razumijevanja sebe i drugih. Psihodrama nudi sudionicima podršku i sigurno okruženje u kojem treniraju nove, učinkovitije uloge i ponašanja, ubrzava osobni rast, integraciju kognitivne, emocionalne i bihevioralne razine osobnosti, povećava svijest, empatiju i društvene interakcije kao i grupnu koheziju i produktivnosti, pogodan je za uspostavljanje boljih komunikacijskih vještina, smanjenje stresa, rad s traumama i drugim problemima mentalnog zdravlja. Psihodrama potiče kreativno razmišljanje tako da pojedinac preuzima inicijativu i pronalazi adekvatan i dovoljno dobar odgovor na novu, nepoznatu situaciju, kao i novi, bolji odgovor na situaciju koja se ponavlja. Psihodrama je dobrodošla svakom odraslom pojedincu, bez obzira na dob ili profesiju, koji kroz predstavu želi upoznati sebe i druge. Psihodrama ne zahtijeva posebne glumačke sposobnosti.

O VODITELJICI
Lucija BarišićLucija Barišić (Zagreb, 1983.) diplomirala je glumu i lutkarstvo na Umjetničkoj akademiji u Osijeku. Educira se na brojnim radionicama te sudjeluje u umjetničkim rezidencijama i projektima posvećenim istraživanju različitih metodologija rada iz područja glume, glasa i pokreta u Hrvatskoj i inozemstvu pod vodstvom umjetnika i pedagoga poput Tomija Janežića, Male Kline, Thomasa Richardsa, Nhandan Chirco, Janeza i Andreja Vajevca, Scott Fieldinga, Velimira Veleva, Slobodana Beštića, Zijaha Sokolovića i drugih. Od 2003. kroz rad s umjetnicama Anne-Marie Blink, Irenom Tomažin, Svetlanom Spajić i Ang Gey Pin intenzivno se bavi istraživanjem glasa i vokalne ekspresije te samostalno i u suradnji s drugim umjetnicima vodi radionice glasa. Kao glumica surađivala je na kazališnim projektima u HNK Osijek, En Knap-u, Kerempuhu, Maloj sceni, Teatru &TD, Gavelli, a 2015.g. u Kazalištu KNAP postavila je svoju prvu autorsku predstavu “Crno-bijelo”. Surađuje i na filmskim projektima, većinom nadolazeće generacije filmskih redatelja. 2020.g. započinje edukaciju za psihodramskog terapeuta u Centru za psihodramu Zagreb. Trenutno je možete gledati u novoj autorskoj predstavi “Final Act/ Posljednji Čin“ u Zagrebačkom kazalištu mladih.