Image by Freepik

Postoje prirodna rješenja koja vam mogu pomoći i olakšati neugodne simptome tonzilitisa. Evo o čemu se radi.

atma.hr – 52




Djetinjstvo prosječnog djeteta teško da može proći bez upale krajnika, uha ili grla. Uvriježeno je mišljenje da je vađenje krajnika najbolje što se u slučaju učestalih upala može učiniti pa se na velikom broju djece u svijetu taj operativni zahvat izvede već do njihove devete godine.

No, čak su i studije pokazale da takve operacije, premda možda u startu eliminiraju jedan problem, mogu stvoriti niz novih zdravstvenih tegoba poslije u životu.

Jer, krajnici nisu nepotrebna smetnja u grlu – oni imaju određenu funkciju zbog koje se nalaze upravo na tome mjestu.

Što su to uopće krajnici?

Krajnici, tonzile ili mandule su limfne žlijezde koje izgledaju kao mali ovalni jastučići, a nalaze se odmah iza i iznad jezika. Njihova je zadaća da blokiraju bakterije i mikrobe ako uđu u usnu šupljinu, dakle djeluju poput prirodnog filtra za patogene. Oni su dio imunosnog sustava te prva linija obrane od bolesti.

Zanimljivo je i to što oko 10 posto zdrave djece u krajnicima već ima bakteriju Strepptococcus pyogenes (često se upravo nju dovodi u vezu s upalom), no unatoč tome nemaju zdravstvenih problema.

Upali krajnika, pokazalo se, sklonija su djeca i odrasli slabijeg imuniteta koja konzumiraju nezdravu hranu siromašnu nutrijentima.

atma.hr – 52




Zašto nije dobro vaditi krajnike

Velik broj djece ostaje bez krajnika unatoč tome što su te male limfne žlijezde važne za očuvanje njihova zdravlja. Ne samo da brane organizam od patogena nego i mogu odigrati bitnu ulogu u prevenciji astme i alergija, pokazala su istraživanja.

Studije su otkrile da su djeca koja nisu vadila krajnike zdravija od onih kojima su te žlijezde odstranjene.

Dr. Sean Byars sa Sveučilišta u Melbourneu proveo je studiju u kojoj je proučavao dugoročne efekte tonzilektomije (uklanjanja krajnika). Prema studiji, tonzilektomija izvedena u dječjoj dobi povećava rizik od alergija te respiratornih i infektivnih oboljenja kasnije u životu.

Kod djece kojoj su izvađeni krajnici čak se triput povećava rizik od bolesti gornjeg dišnog sustava, kao što su astma, gripa, upala pluća, kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB), što uključuje i kronični bronhitis i emfizem.

Osim toga, tonzilektomija već sama po sebi nije baš bezazlena: jedan od 25 pacijenata ponovno završi u bolnici, a jedan od 40.000 umre.

Ovaj operativni zahvat neki čak dovode u vezu i s kasnijim dijabetesom te upalnom bolešću crijeva.

Prirodna pomoć kod upale krajnika

Upala krajnika (tonzilitis) obično je popraćena simptomima kao što su:

  • bolno grlo
  • upaljeni, bolni i gnojni krajnici
  • poteškoće pri gutanju
  • natečeni limfni čvorovi na vratu
  • glavobolja
  • gubitak apetita
  • bol u vratu i ušima

atma.hr – 52




Desetljećima su liječnici za upalu krajnika djeci i odraslima propisivali antibiotike, uključujući i penicilin, što se, naravno, nije pokazalo kao dobro rješenje. Antibiotici, naime, uništavaju sve bakterije pa tako i one dobre, dok one opasnije često postaju i otporne na njih.

I upala krajnika, kao i grlobolja, prolazi sama od sebe, samo se trebate naoružati strpljenjem. Važno je i svoju smočnicu napuniti dobrom i zdravom hranom koja podiže imunitet.

Što češće konzumirajte kruciferole, poput brokule, cvjetače i kupusa, zdrave masnoće, poput maslinova i kokosova ulja, zatim namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama, poput avokada, bobičasto voće bogato antioksidansima, kao i oraščiće i sjemenke.

Ova prirodna rješenja također vam mogu pomoći i olakšati neugodne simptome tonzilitisa:

1. Grgljanje slane vode s korijenom sladića

Dobra pomoć kod upale krajnika za one starije od osam godina jest grgljanje slane vode.

Pripremite si toplu slanu otopinu (u 250 ml tople vode dodajte žličicu himalajske soli) pa grgljajte po 2-3 minute svaki dan. Slana otopina će razrijediti sluz te pomoći njezinoj eliminaciji.

Dobra ideja je i dodati malo korijena sladića u toplu slanu otopinu. Sladić, naime, pomaže kod grlobolje i upale te ublažava bolove.

Osim grgljanja, važno je i paziti na hidrataciju te uzimati tekuću i kašastu hranu, poput smoothieja, juha i laganih variva.

atma.hr – 52




2. Konzumacija sirovog meda i đumbira

Sirovi med ima snažna antibakterijska svojstva te pomiješan s toplom vodom, đumbirom i cimetom  nudi odlično olakšanje kod upale krajnika.

Ublažava bolove i druge neugodne simptome kod respiratornih oboljenja te ubrzava oporavak.

Uz đumbir, povećajte i unos kurkume i češnjaka koji imaju snažno protuupalno i antibakterijsko djelovanje.

3. Napitak od cikle i octa

Ovaj lijek dolazi iz ruske narodne medicine i za njega će vam biti potrebno: jedna veća cikla i alkoholni ocat.

Priprema: Naribajte ciklu što sitnije možete i dodajte joj jednu žlicu octa (9%). Najbolji omjer bio bi 250 grama cikle na jednu žlicu octa. Dobro promiješajte smjesu i pustite da odstoji do 20 minuta. Kada dovoljno odstoji, procijedite smjesu kroz plastičnu cjediljku ili kroz gazu u posudu.

Ovaj napitak nije namijenjen da se pije već se koristi za ispiranje grla. Najbolje bi bilo koristiti ga svaka 2-3 sata. Ako se dogodi da i popijete, nećete imati problema no neće vam odgovarati neugodan okus.

atma.hr – 52




4. Otopina limuna i bosiljka

Času i pol vode pomiješajte s 12 listova bosiljka. Smjesu kuhajte desetak minuta.

Kada se smjesa ohladi, dodajte sok jednog limuna.

U otopinu možete dodati i med. Ovaj napitak potrebno je piti tri puta dnevno tijekom 3 dana.

5. Banana i med

Ogulite dvije banane i zgnječite ih. Stavite ih u lonac i dodajte 400ml zakuhane vruće vode. Kada se smjesa ohladi dodajte 2 žlice meda.

Ovaj napitak možete piti do 4 puta na dan.

6. Pasta od sjemenki kima

80 gr samljevenih sjemenki kima preliti s 200 ml vode i kuhati 15 minuta.

Dobit ćete gustu pastu.

Procijedite i dodajte 50 ml vode pa ponovo dovedite do ključanja.

atma.hr – 52




7. Žvakanje klinčića i konzumacija biljnih čajeva

Klinčić djeluje antibakterijski, a usto sadrži eugenol, sastojak koji ublažava bol.

Stavite nekoliko klinčića u usta pa ih, kada malo omekšaju, žvačite kao žvakaću gumu.

Osim klinčića, dobra pomoć kod upale krajnika su i biljke, poput kadulje, čička, glatkog brijesta i bijelog sljeza.

Bijeli sljez i glatki brijest, kada se pomiješaju s vodom, stvaraju gelastu teksturu koja oblaže grlo te pomaže u ublažavanju osjećaja nelagode i kašlja.

ATMA/alternativa-za-vas