Vjerojatno ne postoji osoba kojoj nisu poznata hranljiva i ljekovita svojstva meda, ali uvijek se pitamo dali se radi o pravom prirodnom medu. Nažalost, na tržištu se može naći i lažni med, koji se pravi od šećernog ili kukuruznog sirupa, aditiva i boja. Međutim, vrhunski pčelari otkrivaju vrlo jednostavne metode za otkrivanje ovih prevara.
- Prvo što možete isprobati jeste da protrljate malo meda između kažiprsta i palca, pa ako se prsti lijepe, znači da sadrži šećer ili neka druga umjetna sladila. Prirodni med nije ljepljiv, upija se brzo u kožu.
- Također, stavite nekoliko kapi meda na papir ili papirnu maramicu. Pravom medu trebat će dosta vremena da prodre kroz papir jer ne sadrži vodu.
- Napunite čašu vodom i dodajte žličicu meda. Prirodni med pasti će na dno i ostati kompaktan, dok će umjetni odmah početi da se otapa.
- Namažite med na komad kruha. Prirodni med stvrdnuti će kruh za nekoliko minuta, dok će ga umjetni navlažiti zbog vode koju sadrži.
- Prije nego što se proguta pravi med, osjeća se bockanje u ustima, koje će izostati ukoliko je u pitanju umjetni med.
- Pravi med će se s vremenom kristalizirati, dok će umjetni ostati gladak.
- Vrh šibice umočiti u med i zapaliti. Prirodni med neće ometati proces sagorijevanja, za razliku od umjetnog koji sadrži vodu.
- Nekoliko žlica meda stavite u posudu i potom ga zagrijte na visokoj temperaturi u mikrovalnoj pećnici. Pravi će se med karamelizirati, dok će lažni postati pjenast i prepun mjehurića.
- Trik kojim se pčele služe u obrani od nepoželjnih gostiju u svojoj košnici, kao što su mravi, siguran je test na ispravnost meda. Stoga jednostavno malo meda treba staviti u blizini mravi, ako je prirodan, mravi će ga zaobići.
Dr. Kapš: Liječenje pčelinjim proizvodima – APITERAPIJA
Uvez: tvrdi
Jezik: hrvatski
Broj stranica: 440
Format: 16 x 24 cm
Cijena: 351 kn