Sastojci
1 kg brašna
3 žlice šećera
1 žlica soli
100 ml ulja
550 ml vode
50 gr svježeg kvasca
po želji – korica od limuna, vanilin šećer, aroma ruma, šećer u prahu za posipanje, džem…
Postupak
- U veću posudu uliti mlaku tekućinu (vodu i ulje), dodati svježi kvasac, šećer i sol pa dobro izmiješati da se kvasac otopi (po želji možete dodati naribanu limunovu koricu, vanilin šećer ili malo arome ruma) i s brasnom umijesiti mekano kompaktno tijesto.
- Posudu s umijesenim tijestom prekriti kuhinjskom krpom i nek odstoji dok se tijestu ne poveća volumen. Kada se volumen poveća, premijesite tijesto još jednom i neka se još odmara.
- Kada se tijesto ponovo povećalo prebacite na pobrašnjenu radnu površinu. Izvaljajte tijesto na 1 cm debljine te pobrašnjenom čašom napravite okrugle oblike.
- Tako oblikovane krafne prekrijte krpom i pustite da se dignu još 30-tak minuta, a onda otkrijte krpu da se napravi mala korica na vrhu tijesta. Tada su krafne spremne za prženje.
- Temperatura ulja ne smije preći 170 stupnjeva. Najbolja temperatura ulja za prženje krafni je 160 stupnjeva. Krafne moraju plivati u dubokom ulju. Stavljajte najviše 3 krafne u ulje istovremeno da se ulje ne bi ohladilo, a ako se to dogodi potrebno ga je ponovo zagrijati.
- Pecite uvijek prvo da je korica na gornjoj strani i to prvih 30 sekundi do 1 minut obavezno pokriveno/poklopljenom poklopcem, da bi se krafna dobro digla u ulju (pokriveno daje i višu temperaturu pa krafne rastu u vis). Nakon toga ih otklopite, okrenite i pržite još malo otklopljene dok ne poprime željenu boju i s druge strane.
- Pržene krafne izvadite na papirnate ubruse da se ocijede od viška masnoće.
- Krafne možete puniti kada se na dodir ohlade. Ako ih punite dok su vruće, one se deformiraju. Pospite ih šećerom u prahu.