Prema vjerovanju, zanimljivo je da vlasnica mirte mora biti žena. Nakit od mirte, kao i razni rituali vezani uz ovaj cvijet, oduvijek su bili posebno popularni. Također se vjeruje da mirta pomaže privući novac i sreću.
Prema feng shuiju, drevnoj kineskoj vještini i filozofiji koja se bavi razmjenom energije između čovjeka i prostora, postoje biljke koje mogu unijeti dobru energiju u prostor i sreću ukućanima. I mnogi drugi narodi i kulture imali su svoje favorite kada je riječ o cvjetnim saveznicima.
Jedna od biljaka za koje se oduvijek vjerovalo da ljudima donosi blagostanje i sreću je mirta (Myrtus communis).
Ova biljka se od davnina kod raznih naroda smatra talismanom kućnog ognjišta.
Za ovu mediteransku biljku vežu se mnoge legende i vjerovanja: prema Bibliji, mirta je izrasla iz grančice koju je Adam ubrao kad je napustio raj, a Židovi je i danas smatraju svetom biljkom i zovu je “cvijet iz raja”.
U staroj Grčkoj bio je simbol čistoće i čednosti, pa je bio obavezan ukras na vjenčanicama, dok je za mnoge narode Mediterana bio sinonim za ljubav i besmrtnost. Moderna znanost je dokazala da ova biljka savršeno čisti zrak od bakterija i štetnih mikroorganizama.
Prema vjerovanju, zanimljivo je da vlasnica mirte mora biti žena. Nakit od mirte, kao i razni rituali vezani uz ovaj cvijet, oduvijek su bili posebno popularni. Također se vjeruje da mirta pomaže privući novac i sreću.
Biljka voli da joj se dive, da joj se s njom priča i da se o njoj pažljivo brine. Samo u ovom slučaju pomoći će domaćici stvoriti ugodno i povoljno okruženje u kući.
A briga za mirtu uopće nije teška. Biljka voli vlagu pa se preporučuje prskanje stajaćom vodom i umjereno zalijevanje. Od proljeća do jeseni mirtu treba hraniti jednom tjedno. Mirta će morati redovito oblikovati krošnju. Rezidba se preporučuje u proljeće.
Lijepi zimzeleni grm može narasti i do pet metara, a od lipnja/juna do listopada/oktobra krase ga mirisni bijeli cvjetovi koji daju male tamnoplave bobičaste plodove koji su jestivi i ljekoviti, kao i njegovi glatki, sjajni tamnozeleni listovi čija aroma također vrlo ugodno.
Mirta se uzgaja u vrtu jer voli niske temperature, ali se može uzgajati i u kući. Glavni problem može biti suhi zrak zbog kojeg joj lišće žuti i opada, a grančice se suše.
Ako je želite držati u kući, držite je na svježem mjestu, a ljeti neka bude na otvorenom. Ako se pravilno uzgaja, za četiri-pet godina počinje cvjetati i davati tamnoplave plodove.
Da bi cvjetovi duže trajali, biljka treba biti u svježoj prostoriji, zimi je umjereno zalijevati, a kada procvjeta za zalijevanje koristiti mlaku vodu. Ljeti je držite na sunčanom mjestu u vrtu.
Mirta se može uzgajati i kao bonsai drvo. Njegove sjemenke imaju ugodan miris pa se i ova biljka ubraja u začinsko bilje. Jednostavnog su oblika, veličine od tri do pet centimetara, zimzelene i kožaste.
Cvjetovi su pravilnog oblika s pet latica i mnogo prašnika. Plod je zapravo bobica s mnogo sjemenki.