Kada vam se soba zavrti, jedino što vam pada na pamet jest leći u zamračenu sobu i ne micati se? Premda je i to dobro rješenje, postoje i neka dobre vježbe koje možete primijeniti kada vam se dogodi vrtoglavica.
☘️Napomena: Informacije iz ovog članka nisu namijenjene samostalnom dijagnosticiranju i liječenju bolesti. Ako patite od težih zdravstvenih problema molimo vas da se obratite liječniku.
Također, važno je znati i koji je uzrok ili okidač za vrtoglavicu. To, primjerice, mogu biti problemi s vratnom kralježnicom ili unutarnjim uhom, niske razine šećera u krvi ili hipoglikemija, niski krvni tlak, ali i anemija ili slabokrvnost. U tom smislu trebali biste djelovati na sam uzrok želite li se vrtoglavice potpuno riješiti.
Premda vrtoglavica može ukazivati i na neko ozbiljno stanje ili bolest, osobito ako je popraćena snažnom glavoboljom i mučninom, ona ipak češće upućuje na neko trenutačno i prolazno stanje.
Jedno od takvih poznato je pod nazivom benigna paroksizmalna pozicijska vrtoglavica (BPPV). Ona se događa, primjerice, pod pokreta glave u stranu, natrag ili prema dolje.
Vrtoglavica može biti i rezultat dehidracije, zbog toga pripazite da u organizam unosite dovoljno tekućine.
Prirodna pomoć kod vrtoglavice
1. Epleyev manevar
Lezite na krevet i namjestite jastuk ispod gornjeg dijela leđa (važno je da možete okretati glavu i da je ona pritom malo spuštena, niža od ramena).
Ako uzrok vrtoglavice leži u desnom uhu, glavu okrenite u desnu stranu za 45 stupnjeva i zadržite 30-60 sekundi.
Potom glavu zarotirajte u drugu stranu i zadržite 30-60 sekundi. Nakon toga okrenite se na lijevi bok i glavu još više zakrenite prema dolje (također zadržite 30-60 sekundi). Potom se polako dignite do sjedećeg položaja.
Ako je uzrok vrtoglavice u lijevom uhu, prethodnu vježbu izvedite obratno – prvo na lijevu, a zatim na desnu stranu.
Kako se točno izvodi vježba, pogledajte u videoisječku:
2. Vježba sa zabacivanjem glave i spuštanjem tjemena u pod
Prije početka izvođenja vježbe, kleknite i sjednite na pete. Potom zabacite glavu prema nazad tako da gledate u strop, zadržite položaj nekoliko sekundi.
Zatim glavu, odnosno tjeme, spustite na pod tako da podvučete bradu i lice malo približite koljenima (oslonite se na dlanove, savijenih laktova).
Ovisno o tome koje je uho okidač za vrtoglavicu, okrenite glavu u desnu (ili lijevu) stranu, prema desnom (ili lijevom) laktu, pa brojite do 30. Po potrebi, ponovite vježbu više puta.
Kako se točno vježba izvodi, pogledajte u videoisječku:
3. Akupresura
Kod vrtoglavice sami kod kuće možete primijeniti još jedno prirodno rješenje, a to je – akupresura, odnosno pritisak na određene točke na tijelu.
Jedna od takvih točaka je Pericardium 6. Ona se nalazi dva-tri prsta ispod zapešća. Pritisnite tu točku na sredini palcem pa zadržite pritisak oko 2 minute.
Druga točka koja pomaže u ublažavanju vrtoglavice je točka trećeg oka – ona se nalazi između obrva.
Palcem pritisnite tu točku te zadržite pritisak također 2 minute. Potom otpustite.
Što vam još može pomoći
Budući da okidač za vrtoglavicu mogu biti i iznimno niske ili visoke razine šećera u krvi, pomoći vam može konzumacija napitka od jabučnog octa.
Konzumirajte čašu vode s dodatkom jabučnog octa, najbolje organskog. Jabučni ocat djeluje tako da brzo uravnotežuje razine šećera u krvi.
Pazite i na unos željeza, posebice ako vaša vrtoglavica ukazuje na slabokrvnost ili anemiju.
Također, neki oblici vrtoglavice dovode se u vezu i s deficitom vitamina D, stoga se češće izlažite suncu ili pak uzimajte dodatke prehrani s ovim vitaminom.
Kao pomoć kod vrtoglavice možete primijeniti i neka od eteričnih ulja, poput đumbira, limuna, lavande i paprene metvice, koja smanjuju mučninu i glavobolju.
Možete ih dodati u aroma difuzer ili ih utrljati u područje vrata, prsa ili sljepoočnica (prethodno ih pomiješajte s nekim baznim uljem).