
Umjetna inteligencija može biti izvrstan alat u medicini, ali ne može zamijeniti toplinu ljudskog kontakta, empatiju, intuiciju i prilagodljivost koju donosimo kao liječnici. Osobni odnos između liječnika i pacijenta ostaje temelj povjerenja, razumijevanja i potpore – vrijednosti koje su, po mom iskustvu, ključne za pravo iscjeljenje.
Kao liječnik obiteljske medicine ali i holističkog pristupa i akupunkture svakodnevno svjedočim koliko je osobni kontakt nezamjenjiv u procesu iscjeljenja.
Iako umjetna inteligencija (UI) donosi brojne prednosti u medicini, poput brže dijagnostike i dostupnosti informacija, postoje brojni razlozi zbog kojih vjerujem da tehnologija neće u skorijoj budućnosti moći u potpunosti zamijeniti ljudsku prisutnost u liječenju.
Empatija i suosjećanje – temelj povjerenja
U svom radu često susrećem pacijente koji ne traže samo rješenje za fizičku tegobu, već i razumijevanje, suosjećanje i osjećaj sigurnosti. Ljudska empatija i suosjećanje ne mogu se programirati – ona proizlaze iz iskrenog interesa za drugog čovjeka, iz zajedničkog iskustva i emocionalne povezanosti.
Pacijenti mi često kažu da im je najvažnije osjećati se viđenima i prihvaćenima, što je temelj povjerenja koje gradimo kroz razgovor, pogled, osmijeh ili kontakt.
Neverbalna komunikacija i intuicija – ljudski deus ex machina
U svakom susretu s pacijentom oslanjam se na puno više od riječi. Izraz lica, ton glasa, govor tijela – sve to mi daje dragocjene informacije o njihovom stanju, strahovima i potrebama. Iskustvo me naučilo prepoznati suptilne znakove koji nisu zapisani u medicinskim udžbenicima.
Intuicija, koja se razvija kroz godine rada s ljudima, često mi pomaže da na vrijeme prepoznam skrivene probleme. UI može analizirati podatke, ali ne može osjetiti trenutak kada pacijent treba samo tišinu ili podržavajući pogled.
Individualizirani pristup i prilagodljivost – svaki pacijent je priča za sebe
Svaki čovjek je jedinstven, sa svojom životnom pričom, vrijednostima i strahovima. U svakodnevnoj praksi često mijenjam pristup kako bih odgovorio na specifične potrebe pojedinca.
Nekad je potrebno više vremena za razgovor, nekad je dovoljan samo kratki susret. UI može ponuditi standardizirana rješenja, ali ne može spontano reagirati na nepredvidive situacije, promjene raspoloženja ili osjećaja koji su česti u ordinaciji.
Moć fizičkog dodira i prisutnosti – mi smo tkivo i energija
Dodir ima posebnu snagu u procesu iscjeljenja. Bilo da je riječ o pregledu, stisku ruke ili jednostavnom tapšanju po ramenu, fizički kontakt često pruža utjehu i sigurnost koju nijedna tehnologija ne može zamijeniti.
Prisutnost liječnika u prostoru s pacijentom stvara osjećaj zajedništva i podrške, što je posebno važno u trenucima ranjivosti i bolesti.
Dublje ljudske potrebe – pripadanje i podrška
Ljudska bića su društvena i u teškim trenucima najviše traže osjećaj pripadanja i razumijevanja. U svojoj praksi vidim koliko je važno pružiti pacijentima osjećaj da nisu sami, da ih netko sluša i brine o njima.
Iscjeljenje nije samo fizičko – ono uključuje i emocionalnu, mentalnu i duhovnu dimenziju. Upravo na tim razinama ljudski kontakt ima nezamjenjivu ulogu.
Zaključak
Umjetna inteligencija može biti izvrstan alat u medicini, ali ne može zamijeniti toplinu ljudskog kontakta, empatiju, intuiciju i prilagodljivost koju donosimo kao liječnici.
Osobni odnos između liječnika i pacijenta ostaje temelj povjerenja, razumijevanja i potpore – vrijednosti koje su, po mom iskustvu, ključne za pravo iscjeljenje.
Autor: Ivica Škvorc, dr.med., akupunkturolog, holistički liječnik u Centru za cjelovito zdravlje Life
Holistički liječnik Ivica Škvorc u Centru Life radi savjetovanja uživo i online sagledavajući sliku zdravlja po znanstvenoj medicini (na temelju nalaza i dijagnoza), a metodu liječenja, dijagnostiku i preporuke prema holističkom pristupu koristeći komplementarnu medicinu.
www.centarlife.com , [email protected], 092 418 9245