Ne možete razgovarati o problemima s kojima se suočavate u vezi jer bilo koju kritiku vaš partner smatra napadom na sebe? Izbjegavate bilo kakvu raspravu zbog održavanja “mirnog i stabilnog” emotivnog okruženja? Razmislite bolje…
Budimo iskreni: emocije su sastavni dio svake veze. Međutim, kritični faktor je kontroliranje izražavanja i korištenja snažnih emocija. Prilično velik broj veza počinje sa strašću i intenzivnim emocijama, ali to može prerasti u emocionalno nasilnu vezu.
Sljedećih pet znakova ključni su znakovi upozorenja takve veze.
Hodate kao “po jajima”
Da biste izbjegli da uznemirite partnera, vrlo ste oprezni kako ne biste izazvali negativne emocionalne reakcije.
Život u nasilnoj vezi znači da nikada ne znate što može imati utjecaj na emocionalnu zategnutost odnosa, bez obzira koliko god se to činilo trivijalnim.
Vaš partner može izraziti emocije (i testiranja), ali vi ne možete
Emocionalno nasilne veze su neuravnotežene.
Vašem partneru je u redu da on glasno izražava svoje negativno mišljenje i kritike koje se odnose na vas, ali kada vi izrazite negativne emocije, čak i one najblaže, tada postajete subjekt kritike.
Ili još gore, emocionalnog zaziranja, gnušanja i ignoriranja.
Vaš partner vam ne vjeruje (ni vašim emocijama)
Često, emocionalno nasilni pojedinci imaju nizak stupanj samopoštovanja, što dovodi do manjka povjerenja u partnera kao i vjerovanja da je izraz nezadovoljstva s vaše strane namjenski kreiran kako bi ga povrijedio.
Svaki izraz emocija s vaše strane prerasta u njegov kontra napad.
Ne možete razgovarati o problemima s kojima se suočavate u vezi
Bilo koji oblik kritike, emocionalno nasilna osoba smatra napadom na sebe, a vi izbjegavate raspravljanje o problemima s ciljem održavanja mirnog i stabilnog emotivnog okruženja.
Imate konstantni osjećaj zbunjenosti i zarobljenosti
Biti žrtva emocionalno nasilne veze može imati vrlo negativan utjecaj na vas te možete imati osjećaj emocionalne zbunjenosti i zarobljenosti.
Emocionalno nasilan partner može koristiti emotivne “zamke” kako bi vas zadržao u vezi ( “Trebam te da mi pomogneš!”, “Ne možeš me ostaviti samog!”).
Često, kao žrtva, osjećate se bespomoćno kako biste bilo što učinili da promijenite situaciju.
Što učiniti?
Postoje samo dva izbora.
Jedna opcija je da odaberete stručnu pomoć i savjetovanje, kako zajednično tako i individualno.
Druga je prekinuti takvu vezu (koja je i mnogo bolja).
Nitko ne treba trpjeti emocionalno, psihičko ili fizičko nasilje.
Nikada.
Autor: minimagazin.info