Biljka stigla iz daleke Azije u cijelosti se koristi, kako lišće tako i sjemenke. Korijander ima široku zdravstvenu primjenu, a u kulinarstvu, drži visoko mjesto traženog sastojka. Sjeme pomaže u probavi i održavanju normalne razine kolesterola, a lišće u uklanjanju nekih teških metala (poput žive i olova), koji se mogu nakupljati u tijelu. Iako su listovi jako gorki, upotrebljavaju se ne samo u zdravstvene svrhe već i u kuhinji. Južnoafrička i azijska kuhinja koristi ga za ukrašavanje jela te kao dodatak umacima, salatama i siru.
Ovo morate imati u kuhinji: Čisti organizam od teških metala, smanjuje kolesterol i uravnotežava probavu
Svježe mljeveni plodovi dodatak su pecivu, mahunastom povrću i tikvi.
Zreli osušeni plodovi upotrebljavaju se u pripremi posebno pečenih jela, a jedan je od sastojaka curry praha, paste i začina za medenjake. Upotrebljava se i za dopunjavanje nekih pića, marinada i božićnih kolača.
Ono što je zapanjujuće je raspon sastojaka s kojima se slaže i kojima pojačava okus, a to su: avokado, leća, kukuruz, kokos, limun, šafran, zelene masline, orasi, patlidžan i voće.
Kako koristiti korijander
List korijandera uvijek se koristi svjež. Ima jaku aromu i najčešće se upotrebljava u južnoameričkoj i azijskoj kuhinji, dok europska kuhinja više koristi zrelo i osušeno sjeme.
Svježe lišće korijandera možete dodati u juhu, salatu ili jelo od povrća.
Pesto (pasta) od korijandera
Sastojci:
- 1 češanj češnjaka
- 1/2 čaše badema ili indijskih oraščića
- 1 čaša lišća svježeg korijandera
- 2 žlice soka limuna
- 6 žlica maslinovog ulja
- morska sol
Priprema:
Korijander i ulje dobro sameljite u blenderu. Dodajte ostale sastojke i meljite, dok ne dobijete glatku smjesu. Ako je potrebno, dodajte malo vode.
Konzumirajte svakodnevno, namazano na komad integralnog kruha.
Reference:
aura.ba/alternativa-za-vas