Pigmenti se svojom bojom referiraju na slabost određenog organa koji je povezan s naslijeđenim slabostima, što znači da su i oni, između ostalog, nasljedni. Budući da su pigmenti depozit na gornjem površinskom sloju koji prekriva dio šarenice, odnosno refleksnu zonu određenog organa, shvaćamo da su pokazatelj mogućih tegoba.
Nebrojeno puta susrećemo se s ljudima koji u svojoj šarenici imaju jasno vidljiv pigment, vidimo ga kao dodatnu boju u šarenici oka, no što to znači? Objasnit ću vam nešto više o značenju boja u šarenici oka te o njihovu potencijalnom utjecaj na vaše tijelo, kao i utjecaju na organe koji predstavljaju.
Što su pigmenti?
Pigmenti se svojom bojom referiraju na slabost određenog organa koji je povezan s naslijeđenim slabostima, što znači da su i oni, između ostalog, nasljedni. Budući da su pigmenti depozit na gornjem površinskom sloju koji prekriva dio šarenice, odnosno refleksnu zonu određenog organa, shvaćamo da su pokazatelj mogućih tegoba.
Oni upozoravaju na naslijeđene indikacije, akumulaciju metaboličkih nedostataka ili toksina iz okoline koji blokiraju ili usporavaju energiju na refleksnoj zoni organa na kojem se nalaze (temeljem mape šarenice na koju se referiramo pri analizi).
Pigmenti pokazuju sklonost kristalizaciji (žučnih i bubrežnih kamenca), promjene u tkivima (prikazane tamnijom bojom), smanjenje tijeka probavnih sokova i enzima (ako se nalaze u nutritivnoj zoni), smanjenu sposobnost određena organa da se zaštiti od prekomjerne stimulacije toplinom ili svjetlom te njegovu slabiju eliminaciju toksina.
Pigmenti su oznake u očima različite veličine, boje i lokacije u šarenici oka. Mogu biti kompaktni, raspršeni, valoviti ili okrugli.
Boja će odrediti o kojem se organu ili žlijezdi radi. Ona svojim utjecajem vrši „pritisak“ prema genetskoj predispoziciji te je stoga tom organu potrebna pažnja.
Lokacija će nam pomoći da odredimo na koji organ taj pigment utječe.
Veličina pigmenta i njihov broj važni su. Budući da mogu biti sasvim sićušni ili veliki toliko da prekrivaju cijeli segment ili sektor šarenice oka, tome ćemo posvetiti posebnu pažnju.
Ako pronađemo samo jedan pigment, to je važnije nego da smo pronašli više pigmenta iste boje dok ako nađemo dva pigmenta zajedno, ili blizu u šarenici ili su pigmenti na istim lokacijama u šarenici na oba oka, to ima dodatno važno značenje, zato što osobe s takvim pigmentima sigurno već imaju simptome.
Ako pronađemo narančasti pigment preko ili pored smeđeg pigmenta na refleksnoj lokaciji žući, što to znači i kako započinjemo istraživanje tjelesnih funkcija?
Kako znamo da jetra proizvodi žuč, jetra može utjecati na smanjenu proizvodnju žuči, moguće je postojanje žučnih kamenaca ili slabiji protok žuči zbog kamenaca.
Tada postavljamo pitanja kako se osoba s nađenim pigmentom osjeća nakon obroka bogatim masnoćama, budi li se između tri i pet sati ujutro, znoji li se noću itd. jer možemo adresirati oba problema s obzirom na to da jetra upozorava na simptome kojima se inače ne pridaje posebna pozornost, a postoje i prije ozbiljnih problema ili promijenjene krvne slike.
Međutim, moramo istražiti cijelu šarenicu kako bismo vidjeli koji organ utječe na koji sustav, kako bismo pronašli izvor problema i otkud oni zapravo potječu te navedeno povezati s ostalim oznakama koje pronalazimo u šarenici oka i tegobama koje osoba trenutačno ima.
Boje pigmenata koje se nalaze u šarenici oka
Žuta boja, gdje god se nalazila u šarenici oka, povezana je s urinarnim metabolizmom, odnosno s bubrezima. Potrebno je podržati bubrege kako bi eliminirali, primjerice, mokraćnu kiselinu, i to kako ne bi utjecali na druge organe ili sustave te pojavu artritisa ili gihta.
Bitan detalj za primijetiti jest taj da plave oči koje imaju žuti pigment djeluju kao zelene.
Narančasta boja povezuje se s balansom šećera u krvi, mogući su homo ili heterozigot na genu MTHFR, ali ne uvijek. Imajte na umu da treba provjeriti povezanost narančastog pigmenta s jetrom i žući.
Moguće tegobe jesu dijabetes, hipoglikemija, predijabetička stanja i balans šećera u krvi koji je varijabilan tijekom dana.
Fluorescentno narančasta boja pigmenta povezuje se s žuči te s metabolizmom masti, a simptomi i tegobe obično su povezani s konzumacijom hrane koja je pržena ili se pojavljuju nakon obroka bogatim mastima.
Smeđa boja pigmenta povezana je s genskom pogreškom MTHFR C677 koja ima utjecaj na srce, srčani udar i visok tlak, a ako se radi o genu C677, onda može biti riječ o autoimunim bolestima koje su povezane s hormonima.
Crna boja pigmenta povezuje se s disbalansom jetre i njezinim poremećajima, ali i ozbiljnijim stanjima u tijelu osobe koja mogu biti kronična.
Pigmenti su, naravno, dio lepeze oznaka koje čine samo jedan dio iridologije čarobnom zbog simptoma na koje nas upućuju te organa s kojima se povezuju.
Kako biste vidjeli kakve pigmente imate, ponekad je dovoljno pogledati se u zrcalu koje povećava. Međutim, za većinu pigmenata potrebno je slikati šarenicu kako bi se pigmenti vidjeli i u najmanjem izdanju.
Ivana Šimunec-Gedalja N.T. & CCII
Nutritivna terapeutkinja i certificirana instruktorica iridologije
www.ifka.hr (Nutritivno savjetovalište)
www.uciliste-sestine.hr (e-learning platforma iridologije)