![Depositphotos_227742036_XL](https://atma.hr/wp-content/uploads/2025/02/Depositphotos_227742036_XL.jpg)
Kao što pokazuje praksa, istočnjački iscjelitelji su mudri i intuitivno su odabrali najtočnije i najučinkovitije metode prije tisuća godina, kada klasična medicina još nije bila u stanju objasniti sve procese u tijelu.
Neka ovo gotovo znanje padne na vaš ispruženi dlan i donese korist. Danas će ovo biti kratki podsjetnik, koji sadrži 16 ključnih načela zdravlja iz TKM-a (tradicionalne kineske medicine). Ova se pravila temelje na qigongu.
Qigong je skup vježbi, tehnika disanja i opuštanja usmjerenih na jačanje zdravlja na svim razinama: tjelesnoj i psihičkoj. Praksa se temelji na učenju Qi energije (vitalne energije).
15 kineskih zdravstvenih zapovijedi
1. Počešljajte kosu
Čak i ako je nemate. Odnosno, ovaj savjet je relevantan čak i za one koji su izgubili kosu. Jer kosu treba češljati prstima, a ne češljem.
Zapravo, riječ je o masaži aponeuroze glave, odnosno tjemena. Ovo je postupak pomlađivanja i liječenja. Grubo rečeno, aponeuroza je kapa tetive u koju su utkani mišići lica i vrata.
U djetinjstvu i adolescenciji, ova “tetivna kaciga” je vrlo pokretna. Lako možete provjeriti ako je dijete pored vas: stavite dlan na njegovu glavu, nježno pritisnite i pomaknite. Koža ispod dlake lako se pomiče. Sada stavite dlan na svoju glavu i ponovite pokret. Ako je aponeuroza glave postala čvrsta i kruta, onda se to odražava čak i na tenu, jer spazmodični mišići stisnu krvne žile, ometaju cirkulaciju krvi i prehranu, dovode do edema pa čak i do postupne resorpcije (apsorpcije) kostiju lubanje. I, naravno, nepokretna aponeuroza prvenstveno utječe na stanje kose. Ona ispada i slabo raste.
Također, čvrsta aponeuroza glave dovodi do stvaranja horizontalnih bora na čelu, stvaraju se tzv. vrane u kutovima očiju, dolazi do plutajućeg ovalnog lica i drugih promjena povezanih s godinama.
Ali najgora stvar je što “stvrdnuta” aponeuroza dovodi do glavobolje, posebno u području čela i sljepoočnica.
Redovita masaža glave pomaže u očuvanju mladosti i zdravlja. Kosu možete jednostavno raščešljati prstima od čela prema potiljku. U TKM-u se preporuča napraviti najmanje 100 takvih češljanja. Ova jednostavna radnja ne samo da pomaže vratiti elastičnost “tetivnoj kacigi”, već također poboljšava vid i stimulira biološki aktivne točke.
Da biste pojačali učinak, možete raditi kružne pokrete vršcima prstiju. Važno je osjetiti kako se ne pomiče samo gornji sloj tkiva ispod njih.
Također možete uhvatiti kosu i nježno je povući. Ponovite na različitim mjestima na glavi.
Ovu masažu možete raditi ujutro kako biste se brže razbudili. Ili navečer, da vam san bude dubok i sladak.
2. Trljajte lice
Ovdje govorimo, naravno, o masaži lica.
Preporuča se prethodno zagrijati ruke trljanjem dlanova. I izvedite najmanje 30 trljanja.
3. Vježbajte oči
Vid je najveći dar. I može se sačuvati u bilo kojoj dobi ako se brinete za zdravlje očiju.
No, za vid su važne i vježbe za treniranje mišića i tehnike opuštanja. Uključujući opuštanje mišića vrata, jer opskrba krvlju fundusa izravno ovisi o njima.
Štetno je prenaprezati oči, a posebno loše osvjetljenje. Vrlo je korisno raditi palming (od engleske riječi “palm”): zatvorite oči, pokrijte ih dlanovima i pokušajte vidjeti apsolutno crnu površinu bez mrlja. Akupresura se također toplo preporučuje.
4. Pazite na svoje uši
Masaža i lupkanje su vrlo blagotvorni za uši. Dovoljno je samo pokriti uši dlanovima i lupkati prstima (kažiprstom, srednjim i prstenjakom obje ruke) po potiljku, 12 puta.
Sada stavite kažiprste na srednje prste i ponovite lupkanje 12 puta. Istodobno, kažiprsti bi trebali skliznuti. Kako vam se sviđa zvuk?
Ova vježba blažava vrtoglavicu, poboljšava sluh i zdravlje uha, čuva pamćenje i ublažava tinitus. Vježba se zove “Nebeski bubanj”.
5. Kuckajte zubima
Želite li zdrave zube? Nježno lupnite 24 puta prvo stražnjim zubima, a zatim prednjim zubima. Govorimo samo o nježnom kuckanju kako se ne bi oštetila caklina.
Ova jednostavna vježba poboljšava zdravlje cijele usne šupljine, a posebice zubi.
6. Posegnite za nebom
Vježba uključuje podizanje jezika do nepca i prelazak vrhom jezika duž njega.
U TCM-u su sigurni da se na taj način susreću yin i yang te se usklađuju svi procesi u tijelu.
7. Koristite ‘zlatnu tekućinu’
Kineski iscjelitelji slinu nazivaju zlatnom tekućinom.
Kada napravite korak 6 (prođite vrhom jezika duž nepca), u ustima će vam se nakupiti puno sline. Mora se akumulirati i polako progutati, mentalno je usmjeravajući do točke ispod pupka.
Dovoljna količina sline u tijelu navodnjava unutarnje organe, pospješuje apsorpciju hrane, poboljšava rad probavnog trakta te vlaži kosu i kožu iznutra.
8. Izdahnite ustajali zrak
Trebate zadržati dah, napuhati prsa i trbuh. Kada osjetite da su već jako puni, trebate malo podići glavu, polako otvoriti usta i izdahnuti ustajali zrak iz prsa i trbuha. Ponoviti 5-7 puta.
Vjeruje se da potiče zdravo disanje pa čak i da ublažava astmu.
9. Masaža abdomena
Jedna od najkorisnijih tehnika za zdravlje cijelog organizma.
Kako izvoditi masažu? Protrljajte dlanove da se zagriju. I stavite ih na pupak, jednu na drugu: muškarci stavljaju lijevu ruku na desnu, a žene – obrnuto.
Sada napravite 36 pokreta rukama oko pupka u smjeru kazaljke na satu. Svaki sljedeći krug mora biti veći od prethodnog. A sada, još 36 kružnih pokreta oko pupka u smjeru kazaljke na satu, ali sada smanjujemo krugove u promjeru.
Ova kineska masaža ubrzava apsorpciju hrane, poboljšava rad probavnog trakta, normalizira težinu i usklađuje sve procese u tijelu.
Ako ste jeli prije više od 2 sata, možete odmah napraviti ovu masažu. Trajat će nešto više od minute.
10. Kegelove vježbe
U TCM-u ne postoji ovaj naziv, ali suština je ista. Žene koje su rodile dobro su upoznate s ovom korisnom vježbom. Morate udahnuti i povući sve mišiće perineuma prema unutra što je više moguće. Grublje rečeno, zamislite da svom snagom pokušavate suzdržati svaki poriv za odlaskom na WC. Ovako trebamo maksimalno stisnuti sve svoje nježne mišiće.
Zadržite se u ovom položaju nekoliko sekundi, zatim se opustite i polako izdahnite.
O prednostima ove vježbe možemo pričati dugo. Pomaže i muškarcima i ženama u održavanju reproduktivnog zdravlja, poboljšava rad zdjeličnih organa i održava elastičnost mišića.
11. Tresite udovima
Odnosno rukama i nogama. Postoji jednostavna vježbu koju preporučuje Katsuzo Nishi: lezite na leđa, podignite noge i ruke okomito. I protresite ih 1 minutu.
Vježba ubrzava limfu, otklanja otekline, odlična je preventiva protiv celulita i proširenih vena.
12. Trljanje stopala
Vrlo je korisno trljati tabane, jer se tamo nalazi ogroman broj biološki aktivnih točaka. Noge možete trljati ujutro u krevetu. Ili navečer prije spavanja.
Najprije operite noge vodom, zagrijte dlanove (trljajući ih jedan o drugi) i kružnim pokretima masirajte tabane, krećući se od prstiju prema peti i natrag.
Masaža stopala je osnovna zdravstvena tehnika koja aktivira rad svih organa.
13. Trljanje tijela
Naravno, dobro je kada možete redovito ići na profesionalnu masažu. No može li si svatko priuštiti tako zdrav užitak? Zato se trudimo poboljšati vlastito zdravlje.
Masaža se izvodi toplim rukama. Ali možete koristiti i četku za masažu. Prema TCM-u, najbolje je prijeći s tjemena na lice, zatim na lijevo rame i ruku, sada na desno rame i ruku, zatim na prsa, trbuh, rebra, donji dio leđa i, na kraju, noge.
Ova masaža pokreće protok krvi i kretanje vitalne energije Qi. I, naravno, stanje kože će se poboljšati.
14. Topli donji dio leđa
Zapravo, održavati donji dio leđa toplim znači održavati zdravlje bubrega. I u TCM-u se vjeruje da su oni odgovorni za zdravlje tijela u cjelini.
Međutim, održavanje donjeg dijela leđa toplim ne znači stalno omatati leđa šalovima. Samo nemojte odabrati hlače niskog struka, a u hladnoj sezoni sjetite se bakinog savjeta: “Jakna bi trebala pokrivati vašu stražnjicu.”
Baka je znala ponešto.
15. Pokrivena prsa
Hodati zimi širom otvorene duše znači ohladiti dišni sustav. Kineski iscjelitelji vjerojatno neće razumjeti takav neozbiljan stav prema vlastitom zdravlju. Zato zimi nosimo šal, koji se može sakriti ispod jakne ili, naprotiv, efektno vezati preko kaputa. I pazimo da po vjetrovitom vremenu ne puše zrak u prsa.
Ren meridijan (osnova “ženskih” yin meridijana) prolazi kroz prsa – jedan od glavnih u ljudskom tijelu. A kroz srednju liniju leđa je Du meridijan (osnova “muških” yang meridijana).
Slikovito rečeno, životna energija se kreće našim tijelom po srednjim linijama prsa i leđa. Važno je pomoći ovoj energiji, a ne ometati njeno kretanje, inače će se stagnacija pojaviti i dovest će do bolesti.
Ovaj je članak samo u informativne svrhe i ni pod kojim uvjetima ne potiče samodijagnozu ili samoliječenje. Možda postoje kontraindikacije! Posavjetujte se sa stručnjacima.
ATMA/cluber.com.ua/Pripremila: Suzana Dulčić