Izdaja može ostaviti duboke emocionalne rane, a za neke ljude predstavlja i ozbiljnu traumu. Kada nas bliska nam osoba i netko u koga smo polagali povjerenje iznevjeri – bilo da je riječ o roditelju, djetetu, supružniku, partneru, prijatelju, kolegi na poslu… posljedice mogu biti dugotrajne i složene. U kontekstu ljubavnih veza, izdaja može uzrokovati niz psiholoških i emocionalnih poteškoća.

atma.hr – 52




Izdaja u vezama: Drama ili stvarnost?

Od sapunica do epske poezije… Prevare i/ili izdaje u romantičnim vezama često se prikazuje kroz prizmu intenzivne drame. Ja uvijek kažem da je to samo površinska slika, jer se ispod te površine, dakle izdaje, bilo da se radi o prevari ili nekom drugom obliku narušavanja povjerenja, poput prikrivanja financijskih problema, ovisnosti, skrivenih detalja iz prošlosti ili čak zdravstvenih poteškoća – može ostaviti duboke i dugotrajne posljedice na obje strane.

Neke statistike kažu da je prevara uzrokom razvoda između 20 i 40% , a nedostatak komunikacije i emocionalna nedostupnost, često se navode kao ključni faktori koji prethode razdvajanju. Ipak, što mislite – znači li izdaja nužno kraj veze? Odnosno, je li moguće ponovno izgraditi povjerenje?

Posljedice izdaje: Emocionalni i psihološki teret

Kao što sam navela, izdaja može ostaviti duboke emocionalne rane, a za neke ljude predstavlja i ozbiljnu traumu. Kada nas bliska nam osoba i netko u koga smo polagali povjerenje iznevjeri – bilo da je riječ o roditelju, djetetu, supružniku, partneru, prijatelju, kolegi na poslu… posljedice mogu biti dugotrajne i složene. U kontekstu ljubavnih veza, izdaja može uzrokovati niz psiholoških i emocionalnih poteškoća, uključujući:

  • Probleme s povjerenjem – poteškoće u vjerovanju partneru, čak i kada ne postoji konkretan razlog za sumnju.
  • Ponovno viktimiziranje – narušena percepcija ljubavi može vas učiniti podložnima novim povredama, bilo od istog ili novog partnera.
  • Izbjegavanje istine ili poricanje izdaje – svjesno ili nesvjesno ignoriranje znakova izdaje u pokušaju očuvanja veze.
  • Nisko samopouzdanje – osjećaj da ste zaslužili izdaju ili da niste sposobni ostvariti zdravu vezu.
  • Mentalno zdravlje pod pritiskom – izdaja može dovesti do depresije, anksioznosti, pa čak i posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP-a).

Također treba reći da navedene posljedice neće svakoga jednako pogoditi. Zato je važno je prepoznati ih i pronaći način za njihovo prevladavanje.

atma.hr – 52




Obnova povjerenja: Novi temelj nakon izdaje

Ja osobno tvrdim da se povjerenje nakon izdaje može obnoviti. Ipak, ono što je ključno i valja razumjeti je da cilj nije povratak na staro –  kako je nekada bilo. Nažalost, to ne. Zašto? Zato što izdaja mijenja dinamiku odnosa.

Drugim riječima, umjesto pokušaja rekonstrukcije prošlog, treba izgraditi nešto novo. A to ”novo”, mora biti temeljeno na iskrenosti, povjerenju, otvorenosti, poštovanju i zajedničkom rastu. Povjerenje se ne može povratiti samo isprikama; jer se ono se gradi kroz dosljedne postupke, preuzimanje potpune odgovornosti i spremnost na teške razgovore.

Povjerenje rijetko funkcionira po principu “sve ili ništa” – ono se razvija postupno. Nakon izdaje, možda ćete moći vjerovati partneru samo 5 ili 10%. Međutim, s vremenom i vjerom u proces, postotak može skočiti na 50%, 70% i više. Možda nikada neće dosegnuti 100%, i to je u redu. Povjerenje postaje svjestan izbor – odlučujete vjerovati i ostati u vezi, poručujući partneru: “Vjerujem u tebe, vidim tvoj trud i spremna sam s tobom graditi nešto novo.”

Ono što sam opazila jest da je jedna od najčešćih grešaka nakon izdaje – izbjegavanje savjetovanja/terapije, odnosno pokušaj da se problemi riješe samostalno – ”onako kako JA mislim da bi trebalo biti”. To je pogrešno, jer mnogi parovi uopće ne shvaćaju da izdaja često proizlazi iz nesposobnosti iskrene komunikacije i emocionalnog otvaranja. U tom smislu korisna je terapija u učenju tih vještina te pruža siguran prostor za otvorene i konstruktivne razgovore.

Uočila sam još jednu čestu pogrešku koja se odnosi na zadržavanje istine kako bi se zaštitilo partnera, što samo dodatno narušava povjerenje. Također, nerijetko se očekuje da će povrijeđeni partner “jednostavno prijeći preko toga”. No, proces iscjeljenja je individualan, a to znači da se svatko nosi sa svojom boli na svoj način i u vlastitom ritmu.

Ključno je biti strpljiv i spreman slušati partnerove osjećaje bez nametanja pritiska da “krene dalje”.

atma.hr – 52




Obnova povjerenja: Zajedničko putovanje

Za ponovno uspostavljanje povjerenja, potrebno je da obje strane budu spremne uložiti trud. U nastavku, su dvije ključne smjernice:

1. Za osobu koja je narušila povjerenje: Budite strpljivi i odgovorni. Slušajte bez obrane, preuzmite svoju odgovornost i iskreno se ispričajte – više puta, ako je potrebno. Vašem partneru treba uvjeravanje da vam je stalo. Recite: “Važna si mi. Predan sam našoj vezi i spreman sam na promjene kako bi sačuvao naš brak/vezu, jer mi je stalo i jer te volim. Molim te budu strpljiv/a sa mnom.” Ipak, same riječi bez djela ništa ne znače. Prema tome, svakodnevno se trudite, budite iskrena podrška drugoj strani odnosno svojim djelima pokažite dosljednost u svojim postupcima.

2. Za osobu koja je bila povrijeđena: Ako vam je stalo da sačuvate vaš brak/vezu zato što istinski volite i dijelite mnoge vrijednosti s vašom boljom polovicom, onda znajte da je iscjeljenje jedan proces koji zahtijeva vrijeme. Kod nekoga više a kod nekoga manje tj. kraće. Ovisi o težini grijeha. Ne treba svakako žuriti s oprostom i ne donositi velike odluke na prečac, sve dok ne osjetite da ste spremni. U međuvremenu, brinite o sebi, potražite podršku prijatelja ili terapeuta i jasno komunicirajte što vam je potrebno – bilo da se radi o prostoru, dodatnim objašnjenjima ili sigurnosti kroz postupke partnera.

Iako je odgovornost za izdaju na ”počinitelju”, obje strane moraju preuzeti odgovornost i objektivno sagledati situaciju i uzroke odnosno što i zašto (uzrok) je dovelo druge strane do udaljavanja. Ako želite izgraditi novu verziju svoje veze, ključno je suočiti se s njenom dinamikom iskreno i otvoreno. Svaka veza prolazi kroz izazove, a greške su neizbježne – no pravo pitanje je jeste li spremni učiti iz njih.

atma.hr – 52




Izgradnja novog početka

Jedno je sigurno – ignoriranje problema nakon izdaje samo produbljuje bol, jer temeljni uzroci ostaju neriješeni. Drugo, svaka izdaja nosi vlastitu težinu i zahtjeva specifičan pristup. U nekim situacijama, osobito kada je prisutno sustavno emocionalno i fizičko zlostavljanje, prekid veze je najbolji izbor.

Uz iskrenu predanost, stručnu pomoć prema potrebi i trud, povjerenje se može obnoviti – korak po korak.

piše: MSc. Mirella RASIC PAOLINI, specijalist struke za psihofizičko, mentalno i duhovno zdravlje/focusin-holisticlifestyle