Ova knjiga nudi informacije o povezanosti zdravlja crijeva i crijevne flore sa sveukupnim zdravljem i imunološkim sustavom organizma, te predstavlja izvanredan priručnik koristan svakoj obitelji. Dr Campbell-McBride među prvima je objasnila ulogu crijevne flore – mikrobioma za ljudsko zdravlje i sve poremećaje do kojih dolazi kada imamo loš sastav ili disbiozu crijevne flore.
“GAPS Crijevno psihološki sindrom” napisala je doktorica Natasha Campbell-McBride, specijalistica za neurologiju i nutricionizam. Time je suvremena medicina bacila svjetlo na Hipokratovu tezu da: “Sve bolesti počinju u crijevima”, i onu oca moderne psihijatrije, francuskog psihijatra Phillipea Pinela, koj je rekao: “Primarno sjedište ludila je područje želuca i crijeva.”
Studirajući zdravstvena stanja stotina pacijenata oboljenih od autizma, poteškoća s učenjem, psihijatrijskih bolesti i drugih teškoća, Campbell-McBride je otkrila da u gotovo svim slučajevima ova djeca i odrasli pate od probavnih tegoba, i to često ozbiljne prirode. Kroz svoje istraživanje, ustanovila je jasnu korelaciju između nezdrave crijevne flore, slabe probave i toksičnosti od kemikalija nastalih od neprobavljene hrane, koje mogu ozbiljno ugroziti kemiju mozga. Za ovaj je odnos skovala naziv Crijevno psiholoski sindrom (Gut and Psychology Syndrome) ili GAPS.
U mnogim zemljama svijeta poznata je GAPS dijeta koja se u detalje opisuje u ovoj knjizi. Dijeta se odvija u fazama, od uvodne GAPS dijete koja eliminira veliki broj namirnica, preko postepenog vraćanja namirnica, pa do potpune GAPS dijete. No čak i ako nemate namjeru provoditi ovu dijetu, iz knjige ćete naučiti mnoge korisne stvari:
Što se događa, kako to sve bolesti počinju u crijevima, o sastavu crijevne flore i svim njenim ulogama u organizmu, o povezanosti crijevne flore i imunološkog sustava, što sve može oštetiti crijevnu floru, o povezanosti crijeva i mozga, do kojih sve poremećaja dolazi zbog loše crijevne flore i sl.
Prehrana, koja je odgovarajuća prehrana za osobe sa crijevno psihološkim sindromom (GAPS-om), zašto ne možemo probaviti određenu hranu i do kakvih poremećaja to dovodi, uvodna i potpuna GAPS dijeta, kako provoditi skidanje s dijete, što kad su djeca jako izbirljiva i neće da jedu normalnu hranu, što kod nenapredovanja i poremećaja hranjenja itd.
Sve o dodacima prehrani kao što su probiotici, uljima s omega kiselinama, vitaminima i mineralima, enzimima, o manjku želučane kiseline i do čega ona dovodi, sve o dobrim i lošim masnoćama, kolesterolu i zašto je potrebna detoksikacija organizma.
O čestim upalama uha, slabom imunitetu i kako ga ojačati, kako rješavati opstipaciju, o genetici, kako se hraniti kad planiramo obitelj, o dohrani beba u GAPS obiteljima, o cijepljenju i mnogim drugim stvarima.
Knjiga sadrži i veliki broj recepata za sva jela, slana i slatka, recepte prilagođene djeci, upute kako fermentirati hranu i još puno toga.