Za maslačak se kaže da je prava proljetna salata iz prirode, koja krijepi organizam poslije dugotrajne zime. Osim što pospješuje rad bubrega, jetre i želuca, maslačak snižava razinu kolesterola, liječi čireve, ekceme i kožne bolesti.

Maslačak je vrlo rasprostranjena biljka i prava je riznica vitamina i minerala. Raste po livadama, travnjacima, pašnjacima, brežuljcima, vrtovima. Cvjeta u proljeće kada je našem organizmu najpotrebnija vitaminska bomba, a mnogi ga, zbog aromatično-gorkog okusa, zovu i gorko zelje, žutenica ili mliječnjak.

Pun je kalija, eteričnih ulja, inulina i raznih drugih tvari neophodnih organizmu za normalno funkcioniranje; Listovi ove dragocjene biljke sadrže 16-18 posto vitamina C i oko tri posto željeza, što je puno više nego špinat! Svi dijelovi maslačka su ljekoviti – i cvjetovi i listovi i korijen. Cvjetovi se beru od travnja do svibnja, listovi prije nego što maslačak počne cvjeta, a korijen se vadi u rano proljeće ili ranu jesen. Listovi i korijen se suše na hladnom i prozračnom mjestu ili u pećnici na temperaturi od 40 stupnjeva Celzijusa.

Za što se koristi?

Iako je donedavno korišten prvenstveno kao diuretik, dokazano je da maslačak ima i druga ljekovita svojstva. Dokazano je da pospješuje rad bubrega, jetre i želuca, pročišćava krv, snižava razinu lošeg kolesterola, liječi čireve, ekceme i kožne bolesti. Od mladog lišća maslačka pravi se salata koja pročišćava krv, potiče mokrenje i ublažava bolove kod oboljenja jetre i žuči, dok čaj od mladog lišća pomaže kod urinarnih infekcija.

Korijen maslačka pročišćava i jača tijelo, pospješuje znojenje, čisti sluznicu dišnih organa i vraća snagu. Osim toga, koristi se za liječenje kožnih bolesti, alergija, čireva i slabokrvnosti, snižavanje razine kolesterola u krvi i regulaciju menstrualnog ciklusa. Od cvjetova maslačka pravi se sirup koji liječi prehlade, bronhitis i upale desni.

Sok od maslačka

Najljekovitiji i najdjelotvorniji je svježe iscijeđen sok od maslačka, koji se preporučuje za ublažavanje želučanih tegoba i liječenje hemoroida. Sameljite listove i korijen tek ubranog maslačka i iscijedite sok. U čašu mlijeka sipajte dvije žličice soka, zasladite medom i pijte dvadeset dana, ujutro na prazan želudac.

Sirup od maslačka

Sirup od maslačka pravi se brzo i lako, i koristi se za jačanje organizma, čišćenje krvnih sudova i regulaciju probave. U dva litra vode prokuhajte dvije šalice cvjetova maslačka, procijedite, dodajte kilogram meda i sok od dva limuna, pa kuhajte na tihoj vatri, neprestano miješajući, dok ne dobijete sirup. Sipajte ga u bocu i zatvorite. Uzimajte po jednu žlicu dva do tri puta u toku dana.

Čaj od maslačka

Čaj od maslačka ublažava bolove pri mokrenju i ubrzava izbacivanje viška vode iz organizma. Pomiješajte žličicu osušenih listova maslačka, žličicu cvjetova i žličicu sitno sjeckanog korijena maslačka, stavite u posudu, prelijte šalicom kipuće vode, poklopite i ostavite da odstoji. Nakon 20 minuta procijedite čaj i zasladite ga žličicom meda. Dnevno pijte dvije do tri šalice čaja.

http://namirnice.ba/magazin/maslacak-mali-zuti-proljetni-heroj-lijek-je-za-mnoge-tjelesne-tegobe/