Masna jetra posljedica je nakupljanja masti u jetri, a uzrokuju je brojni urođeni i stečeni poremećaji metabolizma masti. Ukoliko se ne liječi može dovesti do nastanka drugih bolesti. Pored terapije lijekovima, liječenje masne jetre obuhvaća i određene i higijensko-dijetetske mjere, a to podrazumijeva odgovarajući način prehrane i umjerenu fizičku aktivnost.
Uzrok nastanka
Steatoza se javlja u alkoholizmu, gojaznosti, gladovanju, šećernoj bolesti, trovanju (fosfor, tetrahlorugljenik), toksičnom djelovanju tetraciklina, Reyeovom sindromu kod bolesnika na totalnoj parenteralnoj ishrani.
Pojačano je oslobađanje masti iz perifernog masnog tkiva, smanjena oksidacija masnih kiselina u jetri, pojačana sinteza masnih kiselina u jetri, povećana esterifikacija masnih kiselina u trigliceride, smanjeno izlučivanje ili oslobađanje masti iz jetre.
Klinička slika
Masna jetra najčešće prolazi asimptomatski, s uvećanjem jetre, koja je meka, zaobljenih rubova. Nekada se javlja tišteći bol pod desnim rebrenim lukom i lake tegobe s probavom.
Kod teških alkoholičara može se razviti akutni oblik masne jetre, s insuficijencijom jetre, portnom hipertenzijom i fatalnim ishodom.
Komplikacije
Masna jetra je benigno i reverzibilno stanje i prva faza oštećenja jetre.
U izvjesnim slučajevima može doći do steatonekroze hepatocita i fibroze sa prelaskom u alkoholnu cirozu.
Dijagnoza
Postavlja se na temelju laboratorijskih analiza (lako uvećanje aminotransferaza, gama-GT, bilirubinemija, blag pad faktora koagulacije), ultrazvuka, biopsije jetre i histološkog pregleda.
Liječenje
Svodi se na apsolutnu zabranu konzumiranja alkohola, primjenu hepatoprotektivnih lijekova i unosa većih količina ugljikohidrata i proteina u prehrani. Prehrana bogata zasićenim masnim kiselinama, kolesterolom i rafiniranim šećernim koncentratima, uz smanjenu fizičku aktivnost, dovodi do nagomilavanja masti i gojaznosti što se, između ostalog, štetno odražava i na zdravlje jetre.
Jetra se zamasti tj. sadrži prevelike količine masnoće koje na različite negativne načine utječu na njen pravilan rad. Pored terapije lijekovima, liječenje masne jetre (tzv. nealkoholna steatoza jetre) obuhvaća i određene i higijensko-dijetetske mjere.
To podrazumijeva odgovarajući način prehrane i umjerenu fizičku aktivnost. Jedan od uzroka masne jetre je i gojaznost tako da prehrana ima vrlo važnu ulogu jer omogućava da se tjelesna masa regulira, kao i da se drži pod kontrolom. Zato će dijeta za masnu jetru pomoći da ovaj neugodni zdravstveni problem brzo riješite ili ga bar držite pod kontrolom.
Pravilna prehrana podrazumijeva izbor namirnica i način pripreme. Obroke treba podijeliti na tri glavna i dvije užine. Potrebno je ograničiti unos masti ali i ugljikohidrata jer se višak ugljikohidrata pretvara u masti.
Dijeta za masnu jetru u stvari se sastoji od jednostavnog procesa: izbora namirnica koje odgovaraju i pomažu jetri u oporavku i onih koje čine suprotno. Zato donju listu pažljivo proučite. Namirnice treba pripremati kuhanjem, dinstanjem ili pečenjem, dok bi prženje, a posebno pohanje, trebalo potpuno izbaciti.
Dijeta za masnu jetru – Namirnice
Žitarice i njihovi proizvodi
Dati prednosti integralnim žitaricama i proizvodima od integralnih žitarica.
Ne koristiti masna peciva, pite, burek…
Mlijeko i mliječni proizvodi
Preporučuju se mlijeko i mliječni proizvodi sa smanjenim postotkom masti.
Ne koristiti tvrde sireve, vrhnje, kajmak.
Masti i ulja
Koristiti biljna ulja, po mogućnosti hladno cijeđena, bez termičke obrade.
Povrće
Smanjiti unos mahunarki i ostalog povrća koje izaziva nadimanje (kupus, kelj, cvjetača, krastavci, celer) ili ga koristiti u vidu pirea.
Ograničiti unos krumpira.
Voće
Svježe voće, sokovi od svježe cijeđenog voća, kompoti.
Ne koristiti jezgrasto voće zbog većeg sadržaja masti.
Slatkiši
Izbjegavati ili potpuno izbaciti.
Od napitaka se preporučuju blagi biljni čajevi i voda. Alkohol je izričito zabranjen.
Recepti za osobe koje pate od masne jetre
Pire od prosa i cvjetače
Potrebne namirnice:
- 200g cvjetače
- 30g prosa
- 1 žličica maslinovog ulja,
- morska sol
- peršinov list
Priprema:
Opranu glavicu cvjetače podijelite na cvjetiće i obarite u posoljenoj vodi. Skuhajte proso.
Skuhanu cvjetaču i proso izmiksajte u blenderu da dobijete pire pa na kraju dodajte ulje. Ukrasite pire peršinom i služite kao prilog.
Rižoto
Potrebne namirnice:
- 30g integralne riže
- 20 g kukuruza šećerca
- 50g tofu sira
- 1 kašičica maslinovog ulja
- morska sol
- curry po želji
Priprema:
Skuhajte odvojeno integralnu rižu i kukuruz šećerac. Ukoliko je tofu sirov kuhajte ga 5 minuta pa izrežite na kockice.
Pomiješajte rižu, kukuruz šećerac i kockice tofu sira. Dodajte ulje i na kraju curry.
Integralne špagete sa sirom i brokulom
Potrebne namirnice:
- 40g integralnih špageta ili neke druge integralne tjestenine
- 200g brokule
- 100g mladog posnog sira
- 1 češanj češnjaka, morska sol
Priprema:
Skuhajte špagete. Brokulu skuhajte u slanoj vodi pa izmiksajte u blenderu zajedno sa sirom.
Dodajte izgnječeni češnjak i po potrebi sol. Prelijte preko skuhanih špageta.