Somosa je najpopularnije indijsko punjeno pecivo, idealno kako za brzi snack tako i za svečane prilike. Slijede recepti za tri najčešće varijante somosa; one punjene cvjetačom, graškom i krumpirom, integralne somose sa tofuom te somose punjene maslinama i sirom. Tijesto mora biti meko, fino i tanko, a vi odlučite da li ćete vaše somose pržiti u ulju ili peći u pećnici. Količine su za oko 18 somosa.
Somose od cvjetače, krumpira i graška
Vrijeme pripreme: 60 min
Sastojci za nadjev: 2 žlice suncokretovog ulja, malo rimskog kumina, čilija, asafoetide, turmerika, soli, papra, sjeckani peršin, 1 mala glava cvjetače raskomadane na male cvjetove i lagano prokuhane, 250 gr prokuhanog graška, 2 skuhana krumpira nasjeckana na male kocke, 1 žlica maslinovog ulja, ulje za prženje
Sastojci za tijesto: 300 gr polubijelog brašna, pola žličice praška za pecivo, 100 gr graham brašna, 1 žlica pšeničnih klica, sol, 150 gr rastopljenog maslaca, 1dl jogurta, mineralna voda po potrebi
Postupak
Nadjev: Na ulju popržite kratko sve začine, a zatim dodajte povrće. Smanjite vatru, dodajte samo malo vode da ne zagori i pirjajte oko 3 minute, povremeno miješajući. Skinite s vatre, dodajte sjeckani peršin i malo maslinovog ulja te pustite da se malo ohladi.
Tijesto: Pomiješajte suhe sastojke za tijesto, a maslac koji je bio na sobnoj temperaturi nasjeckajte na listiće i utrljajte u brašno. U to dodajte jogurt i mineralnu vodu po potrebi. Tijesto mora biti srednje meko, elastično i glatko. Mijesite ga oko 5 minuta te pokrijte.
Motanje somosa: Tijesto razvaljajte u oblik deblje rolade i nasjeckajte oko 18 komada. Uzmite jedan komad tijesta i na nauljenoj podlozi ga rukama pritisnite u oblik polpete te ga valjkom razvaljajte u tanki disk promjera oko 15 cm, a debljine pola cm. Umočite prste u vodu i malo namočite rubove tog diska kako bi poslije bolje zalijepili somosu. Pažljivo stavite malo nadjeva u donji dio diska pazeći da 1 cm od ruba tijesta ostane slobodno, preklopite gornjim dijelom tog istog diska tijesta kako bi dobili oblik polumjeseca, pritisnite nježno krajeve kako bi se bolje zalijepili. Taj preklopni dio u obliku polumjeseca možete pritisnuti vilicom ili ako ste vješti, prstima ispreplesti u pleter kako bi ga još bolje „zapečatili“.
Somose možete peći u pećnici na 200 c oko 20 min ili pržiti u dubokom ulju oko 10 min odnosno dok ne postanu zlatno smeđe i hrskave.
Poslužiti tople.
Somose s integralnim brašnom i tofuom
Ovdje slijedite isti postupak kao i za osnovni recept ali ćete umjesto 300 gr polubijelog i 100 gr integralnog brašna, ovdje staviti 200 gr graham i 200 gr polubijelog, maslac možete zamijeniti s 1 dl ulja, a kod punjenja umjesto krompira koristite 300 gr mariniranog tofu sira narezanog na kockice, 100 gr dimljenog tofua nasjeckanog na male štapiće i po 1 žlicu sjeckanih crnih maslina i kuhanog kukuruza.
Somose od sira i maslina „Mediteran“
Ovdje opet slijedite isti postupak kao i za osnovni recept ali ćete kod nadjeva, umjesto povrća upotrijebiti 350 gr mladog kravljeg sir tipa „Kladovšćanka“ i 2 šake očišćenih, sjeckanih crnih maslina.
Savjet: Somose mogu biti punjene i slatkim nadjevima od kojih je najčešći onaj sa jabukama i kremom od vanilije. Posipaju se šećerom.