Designed by Freepik

atma.hr – 52




Današnji čovjek uglavnom živi pod stresom i u jednom velikom grču. Taj grč se ne odnosi samo na grčenje mišića i tijela te nedovoljno kisika, nego i na psihološki grč tj. naše misli, emocije i želje, od kojih sve počinje. To koči naše pune potencijale, kreativnost, izražavanje i prirođenu radost i povjerenje životu. Putem običnog zadržavanja daha možemo osloboditi te grčeve i otvoriti se prema novom pogledu na svijet i život.

Kada dišemo svjesno, polagano i duboko primjetit ćemo da nakon svakog udaha i izdaha dolazi do pauze i laganog zadržavanja daha. To zadržavanje daha je potpuno prirodni dio daha i procesa disanja (na sankritu se naziva kumbhaka). Kroz jogijske tehnike disanja (pranayama) osvješćujemo taj proces i upravljamo dahom (udahom, izdahom i zadržavanjem daha) u raznim omjerima. Na taj način se postupno pripremamo za svjesnije i dulje zadržavanje daha koje je prirodno za čovjeka i koje ima brojne dobrobiti za zdravlje i um.

Prednosti zadržavanja daha

  • Kroz zadržavanje daha doživljavaja se jedan potpuni odmor koji ne uključuje samo potpuni prestanak kretanja zraka i mišića, nego i svijest svih kretanja i tendencija uma. Sve žurbe, tjeskobe, interesi, motivi, volja, želje i razne vrste emocija zaustavljaju se na trenutak. Tijekom takve mirne pauze, iskusit ćete savršenu mirnoću uma i tijela, vrlo ugodan i blažen trenutak.
  • Praksa zadržavanja daha je izvrsna za um i velika pomoć u uvođenju jasnih misli i koncentracije. Ona omogućuje povećanje koncentracije uz bolje korištenje fizičke i mentalne snage.
  • Naše tijelo stalno izbacuje nečistoće. Pranayama, a posebno kumbhaka, pomaže da se one iskorijene iz tijela. Zbog loših prehrambenih navika, emocionalnog stresa, neučinkovitosti unutarnjih organa i sl. proces pročišćavanja postaje neadekvatan. To rezultira akumulacijom otpada i raznih bolesti u nekom obliku dok pranayama i kumbhaka potiču proces pročišćavanja i na taj način su velika pomoć u ostvarivanju najboljeg mogućeg zdravlja.
  • Neke prednosti uključuju i poticanje unutarnjeg staničnog disanja. Ono se događa u stanicama kada nema novog kisika koji dolazi u pluća. To stvara izvanredno stanje u tijelu i snagu stanica tako da ubrzavaju svoje metaboličke aktivnosti kako bi održali ravnotežu. One postaju učinkovitije u korištenju kisika i oslobađanju ugljičnog dioksida kao i drugih toksina.
  • Tijekom zadržavanja daha povećan je protok krvi u mozak i potiće se bolji rad živčanog sustava.
  • Srce doživljava mir i ponovno se vraća u normalan ritam.
  • Praksa zadržavanja daha omogućuje zadržavanje prane (životne vitalne energije) a time i dugovječnosti.
  • Zadržavanje daha čini osjetila i mentalne sklonosti introspektivnim te ih privlači u dubinu duše. Potpuno smo u sadašnjem trenutku i spontano se pojavljuje osjećaj svjetlosti, svježine, energije i mirnoće.

Zadržavanjem daha tako se otvaramo prema nekoj novoj svijesnosti u kojoj nema žurbe, svakodnevnog stresa, briga i problema. Rasplićemo razne unutarnje čvorove i tu se otvara prostor za nove pozitivne misli, emocije ili ideje.

atma.hr – 52




Mala vježba zadržavanja daha za otpuštanje napetosti:

Da bi oslobodili visoku napetost stresa i grč potrebno ga je potpuno potencirati i tek onda osloboditi. Legnite na leđa, opustite cijelo tijelo i dišite normalno. Zatim duboko, polagano i potpuno udahnite. Zadržite dah i zgrčite sve mišiće tijela (noge, ruke, torzo i cijelo lice) što više možete. Držite dah za oko 4-8 sekundi, izdahnite i opustite se. Ponovite ovu vježbu 3 puta i cijeli stres će se poništiti. Bio bi dobro napraviti ovu jednostavnu praksu svaku večer prije spavanja, to će vam omogućiti miran san.

Vježbe disanja iz yoge (pranayama) i tehnike koje uključuju zadržavanje daha (kumbhaku) možete naučiti kod svakog kvalificiranog učitelja yoge. Za početak je zadržavanje daha vrlo kratko za 4 sekunde. Postepeno povećavajte do 8 pa do 12 sekundi. Promatrajte kako se osjećate i budite opušteni. Dulje i ugodno zadržavanje daha povezano je sa redovnom praksom, čak i više godina.

U Yoga sutrama, veliki mudrac Patanjali definira pranayamu kao: “Reguliranje daha ili kontrola prane jest zaustavljanje udisaja i izdisaja, što slijedi nakon pronalaženja mirnoće u položaju ili sjedu.”

Hatha Yoga Pradipika: „Bit prane je centrirana u kumbhaki, u razdoblju kada nema disanja.“

Sa dugim spontanim zadržavanjem daha (kevala-kumbhaka) otvara se središnji i glavni put prane kroz kralježnicu (sushumna-nadi), te se budi uspavana duhovna svijest (kundalini-shakti).

atma.hr – 52




Prethodna objava01.10. Svjetski dan vegetarijanstva: Nemojmo barem danas jesti meso!
Slijedeća objavaNa kraju dana – pustite čašu!
Sandra Petra Pintarić
Sandra je posvećena yogi koju prakticira od 2001.g. a podučava od 2006.g. Znanje dobiva od najeminentinijih svjetskih duhovnih i yoga učitelja kroz posljednjih 15 godina a prije toga istraživala je u ezoteriji, astrologiji, duhovnosti, alternativi, starim narodima i sl. Od 1995.g. tu simboliku i znanja pretače na svoje umjetničke kreacije, kao i danas. Desetak godina je bila pod utjecajem Sri Sri Ravi Shankara, proučavanja znanja yoge od njega i drugih inspirativnih duhovnih učitelja. To joj je promijenilo život i dalo duboku praksu yoge, pranayame, kriye, meditacije i karma yoge. Uz to je pet godina prakticirala Ashtanga i Power Vinyasa yogu, inspirirana Krishnamacharyom također, te završila Školu yoge Nava i podučavala nekoliko godina u tim stilovima. Posjetila je mnoge radionice sa najpoznatijim svjetskim učiteljima Vinyasa, Ashtanga, Power, Iyengar, Jivamukti, Yoga Srca i Kundalini. Želja za daljnjim napredovanjem u yogi usmjerila ju je prema jednom od najvećih mastera današnjice Sri Dharma Mittri u New York. Susret s njim sve je potpuno promijenio. Završila je "Life of a Yogi" obuku za učitelje 2011.g., postala internacionalno prihvaćena učiteljica i donijela nam je Dharma yogu u Hrvatsku. Od tada redovno posjećuje svog učitelja i senior učitelje u New Yorku, Londonu i dr. Dharma yoga je tradicionalna yoga koja podučava 8 udova yoge (Ashtanga yoga) i 9 glavnih tradicija (Hatha-Raja, Karma, Kriya, Jnana, Mantra, Yantra, Laya, Kundalini i Bhakti yoga). Sandra je 2001.g. napustila dotadašnje poslove u medijima i izdavaštvu kako bi išla putem umjetnosti, duhovnosti i yoge. Bila je vrlo aktivna u svijetu umjetnosti, mode i interijera. Paralelno je kroz yoga praksu i znanje nalazila sve dublji smisao. 2009. g. zajedno sa prijateljicom otvara poznati zagrebački Yoga Centar i Školu Divya. Od tada redovno podučava i nadograđuje svoje znanje o yogi, vedama, duhovnosti i bhakti yogi, kao i stručne edukacije za Vastu. Duboko je zahvalna na svakom znanju i inspiraciji, kao i na prilici da to dijeli. Web: Dharma Yoga Centar & Zagreb School of Yoga Science