Zašto su neki ljudi stalno ljuti, a ne znaju zašto

52

Ljutnja nije jednostavna emocija. Može biti znak nepravde, potisnute ljubavi, neizrečene krivnje, prenesene traume ili svjesne snage. Ključ je u tome da prepoznamo kojoj vrsti ljutnje pripadamo i da djelujemo iz zrelosti, a ne iz reakcije.

atma.hr – 52




Ljutnja nije uvijek negativna emocija, iako se tako često percipira. U učenjima Berta Hellingera, poznatog po sistemskoj obiteljskoj terapiji, otkrivamo da ljutnja ima mnogo slojeva – od zdrave obrambene reakcije do potisnutih emocija koje nas mogu blokirati godinama.

Razumijevanje raznih oblika ljutnje prvi je korak prema oslobađanju od njezina destruktivnog utjecaja i prepoznavanju njezine poruke. Hellinger razlikuje šest osnovnih vrsta ljutnje, a svaka ima svoje porijeklo, učinak i način izražavanja.

  1. Ljutnja kao zdrava obrana

Prva vrsta ljutnje pojavljuje se u trenucima kada nas netko napadne ili se prema nama ponaša nepravedno. Riječ je o instinktivnoj reakciji koja nas tjera da se zauzmemo za sebe i postavimo jasne granice.

Ovaj bijes je funkcionalan i osnažujući – pomaže nam da djelujemo, očuvamo dostojanstvo i zaštitimo sebe.

Takva ljutnja je opravdana, odgovara stvarnom povodu i nestaje čim ispuni svoju svrhu. Ne zadržava se nepotrebno, ne stvara ogorčenost, već otvara prostor za jasnoću i unutarnji mir. To je bijes koji nas pokreće, a ne uništava.

atma.hr – 52




  1. Ljutnja iz neostvarenih potreba

Drugi oblik ljutnje dolazi iznutra – kada osoba osjeti frustraciju jer nije uzela ono što je mogla ili trebala. Možda nije zatražila pomoć, nije izrazila potrebu, nije postavila granicu. Umjesto da preuzme odgovornost i djeluje, ona se počinje ljutiti na druge – one od kojih nije ništa ni tražila.

Ova ljutnja postaje zamjena za propušteno djelovanje. Umjesto akcije, dolazi do paralize. Umjesto jasnoće, osoba tone u slabost. Često traje dugo i maskira dublje osjećaje – posebno ljubav koju osoba ne zna izraziti.

Ova vrsta ljutnje često seže u djetinjstvo. Ako je u najranijim godinama došlo do prekida prirodnog pokreta prema voljenoj osobi, taj prekid ostavlja trag. Kasnije, u odrasloj dobi, slične situacije aktiviraju staru emocionalnu ranu – ljutnju koja nije iz sadašnjosti, već iz prošlosti.

  1. Ljutnja kao bijeg od krivnje

Treći tip ljutnje krije se iza poricanja vlastite odgovornosti. Kada znamo da smo nekome nanijeli štetu, povrijedili ga ili izazvali sukob, ali to ne želimo priznati – javi se ljutnja. No, ne prema sebi, već prema drugome.

Projektiranjem krivnje pokušavamo sačuvati svoj osjećaj unutarnje nevinosti.

Ovakva ljutnja zapravo je obrambeni mehanizam. Umjesto da preuzmemo odgovornost, ostajemo pasivni. Ona nas blokira, slabi i udaljava od istinskog iscjeljenja. To je mehanizam samozavaravanja – gdje je kriv netko drugi, a ne mi sami.

atma.hr – 52




  1. Ljutnja zbog primanja bez mogućnosti vraćanja

Ponekad nam netko daruje toliko dobra, pažnje i ljubavi da se osjećamo nadmoćno zaduženi. Kada osjećamo da ne možemo uzvratiti u istoj mjeri, često se pojavljuje nelagoda – koja se prerušava u ljutnju prema toj osobi.

Ova vrsta ljutnje posebno se očituje u odnosima roditelja i djece – djeca mogu pokazivati otpor, pa čak i prezir prema roditeljima koji su im dali mnogo. Riječ je o nesvjesnom pokušaju da se uspostavi ravnoteža između davanja i primanja.

Ova ljutnja može poprimiti oblik tuge, depresije pa i dugotrajnog žalovanja nakon rastanka, razvoda ili smrti. U takvim slučajevima, osoba se osjeća dužnom – kao da nije primila ono što je trebala ili nije zahvalila dovoljno. Možda nije ni prihvatila dar ni oprostila sebi niti drugima.

A onda nastaje praznina.

  1. Usvojena ljutnja – bijes koji nije naš

Peti oblik ljutnje jest onaj koji ne potječe iz vlastitog iskustva, već je preuzet od drugih – obično iz obitelji ili grupe kojoj pripadamo. Kad netko potiskuje vlastiti bijes, često ga nesvjesno “prebacuje” na najslabijeg člana sustava – najčešće dijete.

Primjerice, ako je majka potisnula ljutnju prema ocu, dijete može postati ono koje će vanjski pokazivati tu ljutnju. Slično tome, u poslovnim ili društvenim grupama, ako podređeni ne smije pokazati bijes prema nadređenom, može ga preusmjeriti na kolegu ili najslabiju kariku u sustavu.

Ovakva ljutnja često se prenosi s jednog člana obitelji na drugoga, s roditelja na dijete, pa čak i kroz generacije. Osobe koje nose ovu vrstu bijesa često su “izvan sebe” i osjećaju se moralno nadmoćnima, iako njihova snaga nije autentična. Ona dolazi iz energije koja nije njihova.

Žrtve takve ljutnje također se osjećaju opravdano bijesnima jer znaju da trpe nepravdu. No ni one nemaju stvarnu snagu – jer se nalaze u ulozi žrtve i ne znaju kako prekinuti taj začarani krug.

atma.hr – 52




  1. Ljutnja kao čista, svjesna energija

Posljednji, šesti oblik ljutnje, potpuno se razlikuje od svih prethodnih. To je ljutnja bez emocionalnog naboja – usmjerena, svjesna energija koja se koristi za djelovanje u teškim okolnostima. To je ljutnja koja dolazi iz unutarnje snage i discipline, bez mržnje ili osvetničkih osjećaja.

Ova ljutnja se koristi kao alat. Kada je potrebno djelovati protiv nepravde ili promijeniti sudbinu, ova snaga ne razmišlja o emocijama, već o učinkovitosti.

Djeluje odlučno, hrabro i jasno. Najčišći izraz ove ljutnje je strateška akcija – promišljena, ciljano usmjerena energija koja ne iscrpljuje, već osnažuje.

Ljutnja nas može iscijeliti – ako je razumijemo

Ljutnja nije jednostavna emocija. Može biti znak nepravde, potisnute ljubavi, neizrečene krivnje, prenesene traume ili svjesne snage. Ključ je u tome da prepoznamo kojoj vrsti ljutnje pripadamo i da djelujemo iz zrelosti, a ne iz reakcije.

Kada shvatimo podrijetlo svoje ljutnje – i kada prestanemo bježati od nje – tada ona postaje alat za osobni rast, iscjeljenje i autentičnost.

ATMA – Pripremila: Suzana Dulčić