Kada se uvjerenje da smo “postigli” cilj duhovnog puta jednom zamrzne u našoj psihi, naš duhovni napredak prestaje. Jednom kada počnemo vjerovati da smo došli do kraja puta, daljnji rast je nemoguć.

atma.hr – 52




1. Duhovna brza hrana

Kada se duhovnost pomiješa s kulturom koja cijeni brzinu, multitasking i trenutno zadovoljstvo, dobivamo spiritualnu brzu hranu.

To je rezultat raširene i razumljive fantazije da se oslobađanje od patnje može lako i brzo postići. Međutim, moramo biti potpuno jasni: duhovna preobrazba se ne može postići na brzinu.

2. Umjetna duhovnost

Umjetna duhovnost se očituje u tome da osoba govori, oblači se i ponaša onako kako zamišlja da bi duhovna osoba to činila.

Ovo je vrsta imitacije, slično kao što tkanina s leopardovim uzorkom imitira pravi uzorak leopardovog krzna.

3. Zbunjena motivacija

Iako je naša želja za rastom uvijek iskrena i čista, ona je često pomiješana s nižim motivima, uključujući želju da budemo voljeni, želju za pripadanjem, želju da ispunimo unutarnju prazninu, uvjerenje da će duhovni put eliminirati našu patnju, želju da se popuni unutarnja praznina; i duhovne ambicije – želja da se bude poseban, bolji od drugih.

4. Identifikacija s duhovnim iskustvom

U ovom slučaju, ego se poistovjećuje s duhovnim iskustvom i prisvaja ga sebi. Počinjemo vjerovati da utjelovljujemo uvid koji nas je jednom posjetio.

U većini slučajeva ova bolest ne traje. Ali kod ljudi koji se smatraju prosvijetljenima i/ili postaju duhovni učitelji, ono se dugo zadržava.

atma.hr – 52




5. Spiritualizacija ega

Ova bolest se javlja kada se sama struktura egoistične osobnosti duboko poistovjeti s duhovnim idejama i konceptima. Rezultat je “neprobojna” egoistička struktura.

Tada postajemo neranjivi na pomoć, nove informacije ili konstruktivne povratne informacije. Postajemo neprobojni, naš duhovni rast prestaje – sve u ime duhovnosti.

6. Masovna proizvodnja duhovnih učitelja

Postoji nekoliko visoko publiciranih duhovnih tradicija koje neprestano proizvode ljude koji misle da su prosvijetljeni ili majstori, što uopće nije slučaj.

Ovo je neka vrsta duhovne pokretne trake: malo sjaja ovdje, dodavanje uvida ovdje i – opa! – prosvijetljeni ste i spremni prosvijetliti druge u istom stilu.

Problem nije u tome kako ti učitelji podučavaju, problem je u tome kako se predstavljaju kao duhovni učitelji.

7. Duhovni ponos

Duhovni ponos nastaje kada praktikant, nakon godina intenzivnog truda, stvarno postigne određenu razinu mudrosti i koristi to postignuće da opravda daljnje vježbanje.

Osjećaj “duhovne nadmoći” još je jedan simptom ove duhovno prenosive bolesti. Manifestira se kao suptilan osjećaj da sam “bolji i mudriji od drugih, iznad njih sam, jer idem duhovnim putem”.

atma.hr – 52




8. Kolektivna svijest

Također se naziva grupni mentalitet, psihologija kulta ili bolest ašrama. Ovo je podmukli virus, u mnogim svojim elementima vrlo sličan tradicionalnoj suovisnosti.

Članovi duhovne grupe sklapaju suptilan i nesvjestan dogovor među sobom o tome kako ispravno razmišljati, govoriti, oblačiti se i ponašati se.

Pojedinci i skupine zaraženi “kolektivnom sviješću” odbacuju druge pojedince, vrijednosti i okolnosti koje nisu u skladu s njihovim nepisanim pravilima.

9. Kompleks favorita

To je uvjerenje da je “naša grupa duhovno razvijenija, moćnija i prosvijetljenija ili jednostavno rečeno, bolja od svih drugih grupa”.

Postoji vrlo važna razlika između razumijevanja da je osoba pronašla pravi put, učitelja ili zajednicu za sebe i osjećaja da je pronašla Pravoga.

10. Smrtonosni virus “Dostigao sam.”

Ova bolest je izuzetno opasna jer može biti kobna za našu duhovnu evoluciju. To je uvjerenje da sam “postigao” cilj duhovnog puta. Jednom kada se zamrzne u našoj psihi, naš duhovni napredak prestaje. Jednom kada počnemo vjerovati da smo došli do kraja puta, daljnji rast je nemoguć.

Izuzetno važan dio učenja mudrosti razlučivanja na duhovnom putu je prepoznavanje duboko ukorijenjenih bolesti ega i samozavaravanja koje svi imamo. Ovdje će nam trebati smisao za humor i pomoć pravih duhovnih prijatelja.

Kada naiđemo na prepreke na putu duhovnog rasta, lako je pasti u očaj, početi se ponižavati i izgubiti povjerenje u pravi put. Da biste unijeli istinsku promjenu u ovaj svijet, morate zadržati vjeru u sebe i druge.

Marianne Kaplen – “Zamke prosvjetljenja. Revolucionarni pogled na duhovnost u modernom svijetu.”