Za ovu vježbu vam nisu potrebni ni posebna prostorija ni oprema. Možete je raditi bilo kad i bilo gdje. Optimalno vrijeme izvođenja je 10-15 minuta, po pet u svakoj poziciji. Vrijeme vježbanja treba postepeno produžavati, uzimajući u obzir zdravstveno stanje i fizičku formu. Pogodna je za starije osobe i one koji mnogo sjede, ali i za sve ostale, jer se bez imalo znoja i muke značajno poboljšava fizička kondicija.
Najpoznatija statička vježba za mišiće, plank, ne sviđa se svima. Srećom, postoje i druge vježbe koje ne zahtijevaju kretanje, a također sjajno angažiraju mišiće, piše uspesnazena.com.
Otkrili smo da naizgled jednostavna chi-gong vježba značajno doprinosi stjecanju energije, ispravlja kičmu, zateže tijelo i jača mišiće. Također, poboljšava rad unutrašnjih organa, respiratornog sistema i koordinaciju pokreta. Praktičari ovo nazivaju stojećim pozicijama ili vertikalnom meditacijom i tvrde da olakšava mnoge kronične bolesti.
Postiže se i efekt mršavljenja, poboljšanjem ukupnog tonusa tijela, a u kombinaciji s pravilnom prehranom, rezultat se postiže znatno brže.
Za ovu vježbu vam nisu potrebni ni posebna prostorija ni oprema. Možete je raditi bilo kad i bilo gdje.
Optimalno vrijeme izvođenja je 10-15 minuta, po pet u svakoj poziciji. Vrijeme vježbanja treba postepeno produžavati, uzimajući u obzir zdravstveno stanje i fizičku formu.
Kod osoba koji nisu navikle na napore, u početku može izazvati prolazne bolove u mišićima i zglobovima, ali ništa zato. To su samo male nelagodnosti u usporedbi s koristima koje ova vježba donosi.
Pogodna je za starije osobe i one koji mnogo sjede, ali i za sve ostale, jer se bez imalo znoja i muke značajno poboljšava fizička kondicija.
Vježba ima tri pozicije:
- ruke pored tijela
- ruke ispred stomaka
- ruke u visini grudi
Tehnika izvođenja vježbe
1. Stanite uspravno. Stopala postavite paralelno, u širini ramena. Glavu držite pravo, ramena i grudni koš opustite.
2. Koljena su blago savijena, odnosno “otključana”. Ne trebate osjećati napor, samo se opustite. Gledajte pred sebe, nikako dolje.
3. U prvoj poziciji, ruke su spuštene, malo odvojene od tijela, a dlanovi paralelni sa zemljom. Srednji prst obje ruke usmjerite malo ka zemlji. Mirujte.
4. U srednjem stavu, ruke su pomaknute naprijed i zaobljene, kao da ispred stomaka držite veliku loptu. Ostanite u tom položaju 5 minuta.
5. Zatim podignite ruke u visinu grudi. Napravite rukama polukrug, kao da grlite drvo. Šake su razmaknute ispred grudi, za širinu dvije šake. Pogled pred sebe, nikad dolje.
Disanje treba biti glatko i prirodno, ramena opuštena.
Važno je usredotočiti se na držanje tijela – pazite da ne povijate, naginjete i da držite glavu uspravno.
Obratite pažnju i na unutrašnje stanje – razmišljajte o nečem prijatnom ili se trudite da se oslobodite misli.
Na kraju vježbe polako ispravite noge, dok udišući podižete ruke dlanovima naviše. Kada šake podignete u visinu vrata, okrenite ih dlanovima nadolje i izdišući spustite (kao da pritišćete dlanovima) do razine stomaka. Izvedite ove pokrete tri puta zaredom.
Osjećaj tijekom vježbanja i kontraindikacije
Ako želite raditi ovu vježbu, a imate neurološke probleme, bolesti zglobova, probleme s koordinacijom ili rak, trebate se posavjetovati s liječnikom.
Tijekom vježbe, neugodnost se najčešće osjeća u donjem dijelu tijela i rukama – podrhtavanje, blaga utrnulost udova, bolovi u mišićima, lagana vrtoglavica. To su prirodni procesi, koji će vremenom oslabiti i nestati. Potrebno je da postepeno povećavate vrijeme provedeno u svakoj pozi.
Vježbu treba prekinuti samo ako osjetite jak bol ili veliku nelagodnost.
Svi koji su se oprobali u chi-gong stajanju shvatili su koliko je ta vježba korisna. Jasno su osjetili gdje ih koči i zateže u tijelu, ali poslije nekog vremena i kako sve čudesno dolazi na svoje mjesto, a energija i kondicija kao da rastu same od sebe.
Jeste li već isprobali ovu vježbu? Probajte, uvjerit ćete se.