Jeste li ikada primijetili da neka djeca ne žele biti u središtu pažnje ili umanjuju svoje postignuće? U članku otkrivamo na koje sve načine roditelji, često nesvjesno, potiču ovu vrstu razmišljanja i kako to utječe na dječji osjećaj samopouzdanja i vrijednosti. Saznajte kako izbjeći ove zamke i pomoći djeci da izrastu u sigurnije, samopouzdane odrasle osobe.
Roditelji često nesvjesno prenose razne poruke svojim ponašanjem. Jedna od tih poruka može biti “nisi bitan”.
Možda ne govore točno te riječi, ali njihovi postupci i suptilni znakovi lako se primijete, posebno kad djeca imaju ugrađene radare za emocije i neverbalnu komunikaciju. Kako roditelji nesvjesno stvaraju taj mentalitet kod svoje djece?
1. Minimiziranje postignuća
Znate one roditelje koji umjesto da pohvale svoje dijete, kažu nešto poput: “Ma, nije to ništa” ili “To može svatko”? Da, upravo to minimiziranje postignuća može poslati poruku da biti bitan nije poželjno.
Na taj način dijete dobiva dojam da je pohvala precijenjena, a ako uopće postoji, bolje je da bude tiha.
2. Usporedbe s drugima
Ako roditelj stalno uspoređuje dijete s drugima i stalno ističe što su druga djeca postigla, to može učiniti da se dijete osjeća kao da njegovi uspjesi nisu dovoljno bitni.
Rečenice: “Vidi kako je Marko odličan u matematici!” ili “Zašto ne možeš biti kao Ana?” Kad dijete ne može biti dovoljno dobro kao drugi, zašto bi uopće pokušavalo biti bitno?
3. Izbjegavanje pozornosti
Roditelji koji izbjegavaju pažnju i vole se povući u svoju zonu komfora mogli bi nenamjerno prenijeti tu osobinu na svoju djecu. Ako dijete vidi da roditelji izbjegavaju biti u centru pažnje, ono može pomisliti da je bitno da i ono bude tako.
Što je manje primjetno, to je bolje, zar ne?
4. Previše stroga disciplina
Ako je roditelj previše strog i ne dopušta djetetu da iskaže svoje mišljenje ili emocije, dijete može zaključiti da nije bitno izražavati se.
Ovakva disciplina može u potpunosti ugušiti osjećaj bitnosti. Jer, ako ne možeš ni reći svoje mišljenje bez da te netko ispravlja, gdje je onda mjesto za tvoju bitnost?
5. Nedostatak validacije
Kad roditelji ne potvrđuju emocije i osjećaje djeteta, to može dovesti do toga da dijete osjeća da nije bitno. Ako dijete dođe s pričom o tome što ga muči, a roditelj kaže nešto poput “Ah, to je samo faza” ili “Ma, preuveličavaš”, dijete će misliti da njegovi osjećaji nemaju nikakvu težinu. To je kao da vam netko izbriše sve vaše e-mailove i kaže: “Nije to bilo ništa važno.”
Dakle, ako želite izbjeći stvaranje mindseta “nisi bitan” kod svoje djece, pripazite na ove suptilne oblike ponašanja. Svi mi želimo da naša djeca rastu sa zdravim osjećajem vlastite vrijednosti, ali ponekad je potrebno malo manje “Nije to ništa” i malo više “Bravo, odlično!” I da, kad je dijete zločesto, možda mu je samo potrebna pažnja, a ne da ga se šalje u svoju sobu da “razmisli o tome.”
Kristina Klemenc