Designed by Freepik

Iako na neke od čimbenika kao što su spol, dob ili genetika ne možemo značajno utjecati, ipak postoji mnogo načina na koje možemo potaknuti, poboljšati i nadmudriti lijeni metabolizam. Malom promjenom životnih navika možemo ga održavati u vrlo dobroj formi, a to će se itekako pozitivno odraziti na stanje cijelog organizma.

atma.hr – 78




Metabolizam je skup kemijskih i fizičkih procesa u našem tijelu čija je primarna zadaća sve ono što konzumiramo pretvoriti u energiju potrebnu za normalno funkcioniranje cijelog organizma.

Način na koji se metabolizam u tijelu odvija ovisi o mnoštvu faktora. Najznačajniji od njih su genetske predispozicije, spol, starosna dob, težina, ishrana, fizička aktivnost i stres.

Kako ovi faktori utječu na metabolizam

Genetske predispozicije – ubrzan ili usporen metabolizam u velikom broju slučajeva je posljedica genetskog zapisa koji su nam u nasljeđe ostavili naši preci. Međutim najnovija istraživanja potvrđuju da prehranom i načinom života možemo utjecati na ekspresiju gena.

Spol i struktura tijela –  dokazano je da omjer mišića i masti uvelike utječe na brzinu metabolizma. Dr. Toni Steer, nutricionist s istraživačkog instituta MRC (Medical Research Council) Human Nutrition Research u Cambridgeu, ovu tvrdnju pojašnjava sljedećim riječima:

“Sastav tkiva je jedan od ključnih faktora koji utječu na metabolizam. Mišićno tkivo je metabolički aktivnije od masnog, što znači da ono i u fazi fizičkog mirovanja sagorijeva više energije. Budući da muškarci po prirodi imaju veći omjer mišića nego masti, to objašnjava činjenicu da je metabolizam kod muškaraca brži.”

Mišićna masa težine 1 kg troši dnevno čak 50 kalorija, dok ista količina masnog tkiva troši samo 5 kalorija.

atma.hr – 39

Starosna dob

Funkcije metaboličkih procesa u tijelu opadaju nakon četrdesete godine života, osobito kod ženske populacije.

Razlog tome je prirodan starosni proces smanjenja mišićne mase, što se u konačnici negativno odražava na rad metabolizma.

Prehrana

Zdrava, pravilna i redovita prehrana je od ključne važnosti i može uvelike doprinijeti uspostavljanju pravilnih metaboličkih procesa.

Pažljivo birajte hranu i napitke sljedeći jednostavnu formulu – zdravo i prirodno! Usvojite li zdrav režim prehrane, vrlo brzo ćete osjetiti pozitivne promjene.

Fizička aktivnost

Redovita tjelesna aktivnost je od pamtivijeka poznata kao snažan saveznik zdravlja, a njena uloga u poticanju metabolizma je također važna.

Stres

Pospješuje pojavu mnogih zdravstvenih problema uključujući i poremećaj metabolizma pa ga svakako nastojte svesti na najmanju mjeru.

atma.hr – 75




Kako spori metabolizam narušava vaše zdravlje

Nepravilan rad metabolizma negativno utječe na cijeli organizam i vrlo često je uzročnik mnogih zdravstvenih problema.

Neke od posljedica su:

  • glavobolja
  • razdražljivost
  • kroničan umor
  • nedostatak energije
  • nesanica
  • smanjen libido
  • neplodnost
  • debljanje
  • opadanje kose
  • hipotireoza

Kako ubrzati metabolizam na prirodan način

Iako na neke od čimbenika kao što su spol, dob ili genetika ne možemo značajno utjecati, ipak postoji mnogo načina na koje možemo potaknuti, poboljšati i nadmudriti lijeni metabolizam.

Malom promjenom životnih navika možemo ga održavati u vrlo dobroj formi, a to će se itekako pozitivno odraziti na stanje cijelog organizma.

Donosimo vam 5 savjeta koji će dokazano pomoći.

atma.hr – 78




1. Pripazite na način i kvalitetu prehrane

Važnost pravilne ishrane je neupitna kod tegoba s metabolizmom, a ovo su neka od osnovnih pravila kojih bi se trebali pridržavati.

Pažljivo birajte namirnice

Nastojte u svoj meni uvrstiti što više namirnica s velikim udjelom vlakana. Vlakna su snažni stimulatori metabolizma, a prema mnogobrojnim studijama mogu pospješiti njegov rad do čak 30%.

Od voća to su jabuke, kivi, banane, naranče, ananas, kruške, jagode, suhe šljive, brusnice, datulje, smokve, grožđice. Povrće bogato vlaknima je grašak, grah, luk, mrkva, krumpir, špinat, brokula, cvjetača, komorač.

Nadalje, žitarice poput smeđe riže, zobi, ječma, raži, heljde i prosa su prava riznica vlakana. Orašasti plodovi poput lješnjaka i badema također su njegovi bogati izvori.

Jedite domaće i organsko

U svoj meni uključite što je moguće više nešpricanih domaćih, ili organskih namirnica.

Istraživanje provedeno u Kanadi potvrdilo je da prisutnost pesticida u organizmu značajno usporava metabolizam.

Osim što je poželjno konzumirati organsku hranu, preporučljivo je i redovito čišćenje organizma na prirodan način kako bi se tijelo riješilo štetnih tvari.

atma.hr – 39

U dnevni raspored uključite 5 obroka

Usvojite naviku obaveznog doručkovanja, jer je on snažan saveznik u održavanju normalnih metaboličkih procesa. Jedite više obroka, a prema istraživanjima idealan broj je 5 obroka dnevno, od kojih bi 2 trebala biti obilnija, a preostala 3 lagana.

Mnogobrojna istraživanja su potvrdila da češći obroci održavaju brzinu metabolizma.

Izbjegavajte drastične dijete

Tijekom dijete prirodna reakcija tijela je usporavanje metabolizma kako bi se uštedjele kalorije.

Dakle, gotovo sve, a posebno niskokalorične dijete u konačnici rezultiraju problemima s metabolizmom.

2. Pijte dovoljno tekućine

Tijelu je neophodna voda. Potvrđeno je da čak i sasvim blaga dehidriranost može značajno usporiti metabolizam. Studija vezana za utjecaj vode na metabolizam pokazala je znatno brže metaboličke funkcije kod onih osoba koje su pile osam ili više čaša vode dnevno.

Zahvaljujući sastojku EGCG (epigalokatehin galat), šalica čaja, osobito pojedinih vrsta poput (zelenog, bijelog, oolong) dokazano trenutno ubrzava metabolizam. A kada su napitci u pitanju, svakako izbjegavajte alkohol i visoko kalorične napitke koji su veliki neprijatelji metabolizma, ali i zdravlja općenito.

atma.hr – 75




3. Ne zaboravite na fizičku aktivnost

Želite li osjetiti sve dobrobiti zdravog metabolizma, ne zaboravite na važnost redovite fizičke aktivnosti. Starenjem tijelo prirodno gubi mišićnu masu što negativno djeluje na metabolizam, stoga je vitalnost mišića nužna za normalne metaboličke procese.

Pokrenite se, aktivirajte cijelo tijelo, uposlite mišiće. Vježbajte, trčite, vozite bicikl, šetajte – svaka aktivnost će dobro doći.

Za dobrobiti metabolizma osobito je dobrodošla jutarnja tjelovježba, jer upravo ona ima snažne učinke na buđenje i stimulaciju metabolizma.

4. Spavajte dovoljno

Za pravilan metabolizam organizmu je potreban kvalitetan i redovit san.

Istraživanje provedeno na Sveučilištu Washington Medicine Sleep Center potvrđuje da je za normalne metaboličke funkcije neophodno čak devet sati noćnog sna.

5. Oslobodite se stresa

Američki znanstvenici sa Sveučilišta Ohio State potvrdili su da stres uvelike utječe na metabolizam, odnosno da izloženost stresu znatno usporava njegove funkcije.

Kada smo pod stresom, tijelo reagira drugačije, pohranjuje zalihe, a stalno prisustvo kortizola šteti cijelom organizmu.

Oslobodite se stresa uz pomoć metoda opuštanja, disanja, pronađite nešto što vas štiti od negativnih utjecaja i misli i nastojte što više uživati u svakodnevici.

atma.hr – 78




Prva pomoć u borbi s uspavanim metabolizmom

Natašte popijte 1 čašu tople vode s ½  iscijeđenog limuna

Neposredno nakon buđenja popijte jednu čašu tople vode u koju ste iscijedili sok pola limuna.

Potaknut će metabolizam, sagorijevanje kalorija, bolju probavu i osigurati vas kvalitetnim vitaminima za cijeli dan.

Doručkujte jogurt s cimetom

Osim što je okusom božanstvena, ova kombinacija je prema predajama naših starih vrlo učinkovita metoda za stimuliranje metabolizma.

Jednostavno u šalicu jogurta dodajte cejlonskog cimeta po želji, dobro promiješajte i počastite se.

Započnite dan svježim voćem

Uživajte u ranojutarnjim okusima svježeg voća, bilo cijelog, bilo u obliku kašastih ili bistrih sokova.

Idealni su kruška, jabuka, smokva, ananas, brusnica…

atma.hr – 39

Vježbajte od ranog jutra

Jutarnjim razgibavanjem i kratkom tjelovježbom potaknut ćete metabolizam, ali i razbuditi um i tijelo.

Može to biti šetnja, istezanje, pilates, nekoliko čučnjeva ili kratke vježbe s bučicama.

Začinite obrok

Začinjena hrana sadrži prirodne sastojke koji će uspješno potaknuti metaboličke procese.

Osobito se preporučuje konzumacija čili papričica koje zahvaljujući kemijskom spoju kapsaicinu značajno pospješuju metabolizam.

Sprijateljite se s đumbirom

Prema najnovijim istraživanjima, đumbir uspješno djeluje na usporeni metabolizam. Konzumirajte ga u svježem ili u suhom obliku.

Idealan i praktičan način za brzu intervenciju je ispijanje čaja od đumbira, no možete ga dodati sokovima, jelu i konzumirati ga na druge načine.

Temeljito žvačite svaki zalogaj

Stručnjaci preporučuju dugo i temeljito žvakanje hrane.

Ova navika ima mnogobrojne prednosti, a jedna od njih je i održavanje zdravih metaboličkih funkcija.

atma.hr – 78




Izlažite se svjetlu i suncu

Istraživanja su pokazala da dugotrajan boravak u zamračenim prostorima negativno utječe na metaboličke procese.

Ako veliki dio dana boravite u zatvorenom prostoru, nastojte se barem nekoliko puta nakratko izložiti prirodnom dnevnom svijetlu i sunčevim zrakama, što će zasigurno imati pozitivne učinke.

alternativa-za-vas

53 SUPERHRANA

SUPERHRANA

superhrana 1

Kreativne ideje za uvođenje supernamirnica u svakodnevnu prehranu

Kuharica, ali i knjiga koja nas upoznaje s biljnim supernamirnicama koje bismo uvijek trebali imati kod kuće kako bismo održavali stalnu razinu optimalnog zdravlja.

Autorica nam donosi slasne i originalne, ali jednostavne recepte koje je lako uklopiti u dnevnu rutinu i obiteljski jelovnik. Od doručka do večere, od energetskih napitaka do brzih slastica za podizanje energije i snage, ova knjiga je vodič za cjelovitu gurmansku prehranu, uz koju ćete "pucati od zdravlja".