Još prije više tisuća godina u vedskim zapisima je s razumijevanjem opisano kako izmjene ciklusa i ritmova prirode utječu na nas i naš život. Biti u skladu s prirodom ujedno znači i biti u skladu sa sobom i uravnotežiti energije u nama.
S obzirom na to da ne možemo utjecati na vrijeme i izmjene sezona – potrebno je prilagoditi im se. To znači uskladiti ishranu, fizičke aktivnosti i ostale aspekte života sa zimskim uvjetima. To je ayurvedski pogled na zimu; ravnoteža se postiže prikladnim promjenama navika u svrhu sezonske prilagodbe.
Svi znamo što znači zima: sivo nebo, oblaci, niske temperature, ograničenost kretanja i sporiji tempo. Po Ayurvedi to je sezona kaphe – ukoliko postignemo ravnotežu, kapha će naše tijelo i um opskrbiti snagom, elanom i stabilnošću. Dakle, ključne riječi su ravnoteža i prilagodba. Ukoliko to ostvarimo prema zimskim načelima; sve ostalo će sjesti na svoje mjesto.
Jutarnje navike
Ayurveda predlaže nešto kasnije ustajanje u zimskom periodu u odnosu na ostala godišnja doba (npr oko 7 ujutro umjesto u 5 ljeti). Nakon buđenja dobro očistite jezik kako biste uklonili ostatke bakterija i gljivice koje su se nakupile tijekom noći i tako poboljšajte cirkulaciju organizma. Zube iščetkajte pastom koja sadržava biljke koje griju, poput klinčića i cimeta.
Potom, popijte čašu mlake vode kako biste stimulirali rad crijeva. Počastite se kratkom masažom. Utrljajte zagrijano ulje sezama po cijelom tijelu i ostavite ga na sebi narednih 5 do 10 minuta. Nakon toga stanite pod vrući tuš i isperite višak.
Upotpunite svoj jutarnji režim yogom, vježbama disanja i meditacijom. Pozdrav suncu je odlična vježba za početak dana jer otvara prsni koš, grlo i sinuse te pročišćava dišne organe. Vježbe disanja poput bhastrike jačaju element vatre i zagrijavaju tijelo.
Poslije meditacije, vrlo je bitno unijeti u sebe doručak bogat nutrijentima. Izostanak doručka, pogotovo u zimskom periodu, ruši ravnotežu u našem tijelu. Uživajte u zdjeli zobenih pahuljica, ječma, palenti ili rižinim pahuljicama. Začinite ih cimetom.
Otprilike sat vremena nakon doručka prokuhajte pola žličice svježeg ili sušenog đumbira, pola žličice cimeta i prstohvat klinčića te ih ostavite u vrućoj vodi tijekom 5 minuta. Pijenjem ovog čaja poboljšavate cirkulaciju, probavu i opuštate mišiće.
Fizičke aktivnosti u zatvorenom
Zimski uvjeti otežavaju i za mnoge vježbanje vani čine nemogućim. To nije razlog da tijekom zime zanemarite važnost fizičke aktivnosti. Upišite se u teretanu, kupite neki video s uputama za vježbanje kod kuće ili iskoristite pokretnu traku za trčanje. Fizička aktivnost zimi je vrlo važna kako bi se poboljšala cirkulacija i tijelo ispunilo energijom.
Vašem tijelu zimi pogotovo godi sunce. U jutarnjim satima ili za vedrih dana odite do prozora i upijte što više sunca možete. Sunčeve zrake opuštaju mišiće, potiču proizvodnju vitamina D, uklanjaju posljedice zimske depresije i pomažu našem tijelu da održi pravi biološki ritam spavanja.
Što jesti i piti?
U svoju prehranu tijekom zimskih mjeseci pokušajte što više uvrstiti cjelovite žitarice, beskvasni kruh, maslac, svježi sir, povrće kuhano na pari, tople juhe kuhane s dodatkom ghee-a, kao i jače začinjenu hranu.
Jela svakako začinite začinima koji će vas zagrijati poput; cimeta, klinčića, crnog papra. Treba izbjegavati hladna pića te ih u potpunosti zamijeniti toplom vodom i čajem.
Kako se zagrijati?
Zimi svakako treba izbjegavati laganiju odjeću. Kako bi tijelo zadržalo potrebnu toplinu nosite tople odjevne predmete i prilikom izlaska van nipošto nemojte zaboraviti staviti kapu na glavu.
Kao što je svima već poznato – kapa je izuzetno korisna kad se radi o održavanju tjelesne temperature jer se više od pola topline tijela gubi putem glave. Također je bitno prekriti uši i vrat.
Liječenje prehlade
Prema ayurvedskom gledištu, prehlade su uzrokovane neuravnoteženim odnosima kaphe i oprečne vate. Simptomi prehlade; začepljen nos, glavobolja, povišena temperatura vode u gubitak teka, osjećaj hladnoće i slabiju probavu.
Prirodna pomoć za liječenje prehlade:
Đumbir – odličan lijek protiv prehlada. Možete ga konzumirati u obliku vrućeg čaja ili si napraviti kupku s đumbirom. Recept je sljedeći: trećinu šalice sode bikarbone i trećinu šalice praška đumbira isuti u vruću kupku te se namakati u njoj. Također je vrlo korisno inhalirati paru prokuhanog đumbira za uklanjanje simptoma prehlade.
Vitamin C – preporučuje se 500 mg dnevno u zimskim mjesecima
Prirodne kapi za nos – ˝podmazivanje˝ dišnih puteva smanjuje iritaciju i potrebu za kihanjem. Lezite na leđa, malo zabacite glavu unatrag i ukapajte 3 do 5 kapljica razvodnjenog ghee-a u svaku nosnicu te nježno uvlačite zrak kroz nos. Ovaj postupak ponovite ujutro i navečer.
Pijte toplu vodu – konzumiranje tople vode više puta dnevno uklanja toksine iz sustava i ubrzava proces oporavka.
Izbjegavajte mliječne proizvode – sve dok prehlada ne prođe trebalo bi izbjegavati mlijeko i sve mliječne proizvode.
Zašto imamo pojačan apetit zimi?
Kao odgovor na hladnije vrijeme, tijelo na sve moguće načine pokušava reducirati gubitak topline. Osim toga, usmjerava toplinu iz perifernih dijelova tijela u njegovo središte, posebice trbuh. Apetit, vatra u vama raste i zato imamo povećanu potrebu za hranom. U slučaju disbalansa u obliku prehlade, ta potreba se smanjuje, a prate ju i drugi neugodni simptomi.
Zimi treba izbjegavati hladne napitke, kasne odlaske na počinak, popodnevno spavanje, veliko izlaganje hladnoći i vjetru, te obavezno trebamo ostati fizički aktivni.
Autor: Marta Malenica / naturala.hr