ZAMISLITE SITUACIJU:

Upravo ste kupili ormar za spavaću sobu, krenuli ste otvarati kutije, no niti u jednoj kutiji ne možete pronaći upute za montiranje namještaja. Imate nekoliko opcija – izdvojit ću dvije: 1. Intuitivno pokušati montirati ormar ili 2. Zatražiti da vam iz salona pošalju korisnički priručnik.  Minus prve opcije je popriličan broj pokušaja i pogrešaka s upitnim ishodom, dok je minus druge opcije frustracija – komadi namještaja su razbacani po vašem prostoru,a upute mogu doći tek za dan, dva, tri…

“NLP could be the most important synthesis of knowledge about human communication to emerge since the sixties.” – Science Digest

PRVI SUSRET SA ZNAČENJEM NLP-A

Moj prvi susret s Neuro-Lingvističkim Programiranjem zbio se u studenom 2005. godine. Na trećoj godini fakulteta radio sam kao čistač podzemnih garaža u Zagreb parkingu. Jednog vikenda na fakultetu se oržao kongres socijalnih pedagoga. Obzirom da sam radio šest dana u tjednu, nisam mogao sudjelovati i zato sam tu nedjelju navečer navratio do prijatelja Kreše, kolege s fakulteta u cilju da mi prenese o čemu se točno radilo. No, umjesto priče o sadržaju predavanja na kongresu, večer s Krešom se svela na čašicu i kapljicu. Nakon par sati…u jednom trenutku, Krešo mi je uputio pitanje: Saša, znaš li ti što je to NLP? – Meni najsličnija asocijacija bila je NLO i kažem: Ne, ne znam, što je to NLP…

Krešo: Danas je bila jedna prezentacija na kongresu gdje je jedna cura s naše godine, ali smjera rehabilitacije ispred nas razbijala daske od cca 3 centimetra, a vjeruj mi, žena ako ima 45 kila…

Saša: Hm, znači još jedna borilačka vještina?

Krešo: Ne, ne, nema direktne veze s borilačkim vještinama. Neuro-Lingvističko Programiranje je nešto kao računalno programiranje, ali programiranje uma. Znači, ako sam ja dobro shvatio početne postavke NLP-a – ako jedna osoba sličnih fizičkih karakteristika nešto može napraviti/ostvariti, to znači da ta osoba posjeduje program koji radi za nju da to nešto ostvaruje ili obavlja s lakoćom, a druga osoba, ona koja to ne može napraviti, ne posjeduje taj, pravi program. Dakle, ukoliko osoba B, želi postizati ono isto što i osoba A – jezikom NLP-a, mora „instalirati“ novi program.

Naš um funkcionira kao računalo, obavljamo samo zadatke za koji posjedujemo software (software predstavlja naučene obrasce ponašanja), a ako želimo postizati više, ili biti uspješni i u drugim okvirima, tada naš software treba nadograditi ili „instalirati“ novi.

Ovom prilikom se zahvaljujem Kreši što me zapalio za NLP 🙂

Analogno primjerima, Neuro-Lingvističko Programiranje mogli bismo opisati kao korisnički priručnik za razumijevanje i upravljanje vlastitim umom (i umovima drugih osoba).

KORISNIČKI PRIRUČNIK ZA…

NLP je studija o učinkovitoj komunikaciji, onoj koja daje rezultate – komunikaciji koju imamo s drugima, ali i još važnije, komunikaciji koju provodimo sami sa sobom. Meni draga definicija NLP-a dolazi od naše NLP prijateljice Martine Lucić Čanak –  NLP je u prvom redu način da se sam sa sobom „dogovoriš“, a tek onda „kreneš“ prema drugima.  NLP je razvijen na način da su modelirani komunikacijski obrasci izuzetnih komunikatora koji su te vještine posjedovali nesvjesno odnosno intuitivno – ti komunikatori su postizali rezultate, no nisu imali sposobnost objasniti kako točno to postižu, a kamoli svoje vještine replicirati na druge osobe.

“NLP has untapped potential for treating individual problems….It has metamorphosed into an all-purpose self-improvement program and technology.” – Time Magazine

Naziv Neuro-Lingvističko Programiranje, kao što sam naziv sugerira,  obuhvaća tri najutjecajnije komponente važne  za proces stvaranja ljudskog (osobnog) iskustva – neurologiju, jezik te programiranje. Neurološki sustav regulira naše funkcije, naš jezik određuje našu komunikaciju i sa sobom i drugima, dok se programiranje odnosi na naš set obrazaca mišljenja i ponašanja koje smo  usvojili kao rezultat interakcija s okolinom i u NLP-u ti programi određuju naš individualni model svijeta ili model realiteta.

OBJEKTIVNA I SUBJEKTIVNA REALNOST

U srži NLP-a polazimo od uvjerenja da je ljudsko biće u nemogućnosti spoznati objektivnu realnost. Mudrost  i sposobnost određene osobe ne proizlaze iz ispravnog „modela svijeta“ – onog koji je u pravu, već je u NLP-u cilj nešto drugo – u NLP-u cilj je stvoriti najbogatiji i najopsežniji model svijeta, model osobnog realiteta.

Jezik, odnosno jezični obrasci koje određena osoba koristi pri prijenosu informacija (verbalizaciji svog iskustva) prikazuje nam koliko određena osoba ima slab ili snažan model svijeta.

“NLP may be the most powerful vehicle for change in existence…” – Modern Psychology

Osobe koje su najučinkovitije, nisu takve slučajno, već su razvile osobni model realiteta koji im automatski (uprogramirano) omogućava da u određenoj situaciji dožive i sagledaju najveći broj dostupnih opcija i perspektiva za rješavanje određenog problema. NLP je pristup koji za cilj broj 1 ima obogatiti vaš model realiteta odnosno povećati broj situacijskih i životnih opcija.  Sposobnost i osobni napredak rezultat su posjedovanja višestrukih perspektiva.

Sukladno tome, možemo reći da je NLP proces istraživanja (mapiranja) načina na koji pojedina individua doživljava i na van prezentira vlastiti set unikatnih vidljivih obrazaca. Nakon što smo istražili i stvorili razumijevanje zašto smo takvi kakvi jesmo (danas), možemo stvoriti nove opcije i izbore kakvi točno želimo biti u budućnosti i u skladu s definiranim ciljem dodati obrasce koji podržavaju postajanje osobom kakva želite postati.

Preporuka: SVE ŠTO TREBATE ZNATI PRIJE VAŠE ODLUKE NA NLP TRENING

NLP is all about putting yourself in charge of your brain and your life.

Trening ima zadatak osposobiti NLP praktičare kako jednostavno upravljati svojim unutarnjim svijetom. Činjenica je da ne možemo mijenjati ono što nam se događa, no NLP aplikacijama možemo mijenjati kako ćemo odreagirati na te događaje. Sve što smo ikada doživjeli stvoreno je ne jednom, već dva puta – jednom u našem umu te jednom u stvarnosti. Kada pojedinac nauči alate i strategije mijenjanja programa unutar uma, to će se odraziti i doživljaj stvarnosti odnosno doživljaj svijeta koji nas okružuje.

U NLP-u zagovaramo važnost fiziologije pri promjeni neželjenih stanja (emocija) ili zadržavanju snažnih, resursivnih, željenih stanja. Primjera radi, kada se osoba nalazi u negativnom stanju, posjeduje izbor i mogućnost instantno zamijeniti trenutno negativno stanje – željenim (npr. bezvoljnost  u motivaciju).

KAKO JE NASTAO NLP

Ovoj temi ću se detaljno posvetiti u jednom od sljedećih postova, a ono osnovno što trebamo znati:

Metodologija Neuro-Lingvističko Programiranje u samom početku,  70tih godina 20. stoljeća, kreirana je od strane dvojice autora – dr. Richarda Bandlera (matematičar i gestalt terapeut) i dr. Johna Grindera (lingvista). Njihov cilj bio je razumjeti i stvoriti jasne i primjenjive modele ljudske izvrsnosti s početnim pitanjem: Kakve točno vještine i tehnike mogu pomoći osobi da brže (i učinkovitije) nadvlada problem?

Richard i John, dijelili su fascinaciju iznalaženjem strategija kako visoko učinkoviti i uspješni pojedinci ostvaruju takve impresivne rezultate. Kako bi u prvom redu sebi razjasnili koji su to točno obrasci koji spadaju u model ljudske izvrsnosti, postavili su i nova pitanja poput: Tko su točno (imenom i prezimenom) najučinkovitiji terapeuti današnjice? Što to oni točno rade za razliku od onih manje učinkovitih ili prosječnih da toliko ubrzavaju proces promjene.

Prema njihovom tadašnjem izboru, troje najučinkovitijih terapeuta bili su:

  1. Fritz Perls – kreator Gestalt terapije
  2. Virginia Satir – internacionalno poznata stručnjakinja u području obiteljske terapije
  3. Milton H. Erickson – osnivač Američkog udruženja za kliničku hipnozu te jedan od najpriznatijijh i najuspješnijih psihijatara druge polovice 20. stoljeća

Kod svakog od navedenih, Richard i John iznalazili su i verbalne i neverbalne obrasce.  Ukratko, Virginia je u svom modelu svijeta posjedovala unikatan način postavljanja pitanja koji su dovodili do rezultata (njeni obrasci u NLP-u svrstani su u tzv. Meta Model), dok je Milton bio majstor metafora i priča koje je koristio kako bi neinvazivno inducirao promjenu u modelu svijeta klijenta ili kako bi inducirao trans…ili oboje…sada.

Iako su između njih postojale poprilične karakterne različitosti, troje odabranih terapeuta koristilo je iznenađujuće slične obrasce. Bandler i Grinder uočili su i mapirali te obrasce, obradili ih i izgradili izvrstan model kojeg se može koristiti za ostvarenje uspjeha u komunikaciji, razvoju osobnosti, ubrzanom učenju i, naravno, za veći užitak u životu.

Sumirano, NLP možemo promatrati kao set vještina ili primjenjenu psihologiju u cilju poboljšanja komunikacije sa samim sobom (intrapersonalna komunikacija) i komunikacije s drugima (interpersonalna komunikacija). Jedna od pretpostavki NLP-a koje me od prvog doticaja oduševljava glasi: Osobe s najviše fleksibilnosti kontrolirat će sustav. Ova pretpostavka govori o važnosti nadogradnje osobnog modela svijeta (realiteta) – osoba sa najopsežnijim modelom svijeta uspješno će u komunikaciji utjecati na sve one osobe koje imaju „uži“ model svijeta/realiteta. To znači da će osoba sa slabijim modelom svijeta gotovo uvijek biti pod dominacijom ove prve.

Preporuka: članak o dominaciji i kontroli u komunikaciji

I zato, za kraj ovog posta, ne želim reći: Budi promjena koju želiš vidjeti, već jezikom NLP-a, budi osoba s najbogatijim, najopsežnijim i najfleksibilnijim modelom svijeta – ako to jesi, već znaš NLP…nesvjesno.

Igrajte se…

Saša Tenodi

Preporuke:

  1. Na naslovnoj stranici NLP Hrvatska, možete besplatno preuzeti 100 stranica knjige Be Your Better Self i procijenite u kojoj mjeri rezonirate s našim trenerom
  2. Pohađanje NLP treninga ponekad nije mala odluka i zato smo još 2010. godine pripremili jednodnevne i dvodnevne seminare koji po nižim cijenama pružaju i praktična znanja, ali i pregled NLP-a, načina rada trenera i sva pitanja na koja želite dobiti odgovor prije vaše konačne odluke je li NLP za vas ili nije. I zato, slobodni ste nam se javiti sa svim pitanjima na [email protected]  – djelujte.

nlp.hr