Što znači kada nas nešto živcira kod drugih ljudi? Riječi Carla Junga promijenit će vaš pogled na svijet

3029

Osjećate li ljutnju zbog toga što se netko “pogrešno” ponaša? Jung je objasnio što znači kada nas nešto živcira kod drugih ljudi.

atma.hr – 52




Svatko se s vremena na vrijeme iznervira, čak i najmirniji ljudi. Razloga za to može biti više – nešto ne ide kako smo planirali, imamo hormonalni disbalans, loš dan… No, što kad nekoga sve živcira, a najčešće su to određene osobe te koje naljute…

Psiholozi kažu da nas to može naučiti neku lekciju, a slavni psihijatar Carl Gustav Jung sve je objasnio u jednoj rečenici.

Što je atributivna projekcija?

Ovo je fenomen u kojem osoba projicira svoje kvalitete (i pozitivne i negativne) na druge. Njezino mišljenje može i ne mora odgovarati stvarnosti. Ako je istina ono što misli o nekome, onda ta osoba vidi ovu ili onu osobinu bolje od drugih. I zašto se to događa?

Prvo, ako govorimo o negativnim osobinama, osobu manje muči grižnja savjesti: “Nisam jedini koji je tako loš.”

I drugo, kada govorimo o svim (i pozitivnim i negativnim) osobinama, čovjeku je lakše vidjeti u drugima ono što oni sami imaju. Ostalo mu je teže razumjeti: čovjek sebe najbolje poznaje. Čak i ako nečega nije svjestan, podsvijest mu diktira istinu.

Postoji izreka iz Evanđelja koja glasi ovako: „U tuđem oku vidi trun, a u svome brvno ne vidi“.

Ponekad se, naravno, čovjek žali kad se u nekoga istinski razočara. To se događa kada svoje pozitivne osobine pripisuje drugima, a zapravo ih druga osoba nema. Ali najčešće se atribucijska projekcija odvija kada su u pitanju negativne osobine. Jedan vic kaže:

-Mama, zašto ti je kosa sijeda?

– Zato što me živciraš.

– Sudeći po baki, i ti si bila čudna kad si bila mlada.

To je šala, naravno. Ali, kao što znamo, u svakoj šali ima istine. To se događa i u stvarnom životu.

A kako znati projicira li osoba negativne kvalitete?

atma.hr – 52




Znakovi atribucijske projekcije

1. Osoba neprestano osuđuje druge: Ponekad se ljubav prema ogovaranju može opravdati banalnom dosadom, ali kod osobe nečiste savjesti to dolazi iz svake njezine misli.

2. Osoba koristi kategoričke izjave: “Ne možeš nikome vjerovati”, “svi su ljudi gadovi”, “sve su mlađe generacije glupe” itd. Čim upotrijebi “svi” ili “nitko”, razmislite dvaput.

3. Konstantno izigrava žrtvu: Kada osobu iz određenog društva nitko ne dira, ali je uvjerena da su svi protiv nje – osim ako nema psihičkih problema, takav stav znači da želi zapovijedati drugima.

Što učiniti ako u sebi prepoznate navedene osobine?

Sva tri znaka mogu ali ne moraju biti povezana s projekcijom. Čitajte knjige o psihologiji i pratite svoje misli. Jeste li ponovno osjetili ljutnju jer se netko “krivo” ponio? Snimite i analizirajte sebe.

Pokušajte se sjetiti jeste li to ikada sami radili, a možete zamoliti i druge za pomoć. Najvjerojatnije ćete i sami otkriti da imate tu negativnu osobinu.

Nije uzalud Carl Jung rekao: “Sve što nas iritira kod drugih pomaže nam da razumijemo sebe.”

sensa.mondo