Ljupka tamnocrvena višnja (lat. Prunus cerasus) potječe iz Sjeverne Indije i Irana, a popularna je od davnih vremena. Obožavali su je Perzijanci i Rimljani, koji su s njom upoznali Britance, da bi je oni proširili po svijetu. Prema budističkoj legendi drvo višnje ponudilo je svoje plodove Mayi, Budinoj majci, da bude zdrava i sita tijekom trudnoće. Legenda ima temelja, jer višnja njeguje čitav organizam i daje osjećaj sitosti.

Ljekovita svojstva višnje

Višnje su poznate po svojim brojnim ljekovitim svojstvima i antioksidativnom djelovanju. Bogate su vitaminima A, C, E i folnom kiselinom, mineralima kalijem, magnezijem, željezom i vlaknima. Višnja sadrži fenole, galičnu i p-kumarinsku kiselinu, kemferol i kvercetin.

Jaka antiupalna svojstva višnje čine je korisnom za smanjivanje boli kod gihta i upale mišića, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Istraživanja potvrđuju da dvadeset višanja dnevno ili koncentrat te količine višanja imaju isti učinak na oslobađanje od boli kao aspirin ili ibuprofen.

Moćno protuupalno sredstvo

Akutne upale odgovor su tijela na ozljede, infekcije, nepravilnu prehranu i alergene. Ako su upale dugotrajne, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanih bolesti, artritisa, astme i dijabetesa. Novija istraživanja nude sve više dokaza o pozitivnom djelovanju višanja na smanjenje upala.

U jednoj od studija desetoro ljudi tijekom dva tjedna svaki je dan pilo 250 ml soka od višnje, nakon čega značajno su im se smanjili upalni procesi, normalizirala se razina triglicerida i LDL kolesterola – rizičnih faktora za razvoj srčanih bolesti.

Štite od slobodnih radikala

Višnje obiluju fenolnim spojevima – snažnim antioksidansima koje štite živčani sustav i sprečavaju oksidativni stres. To je bitno za starije osobe, jer ih štiti od neurodegenerativnih poremećaja poput gubitka pamćenja, senilne demencije i Alzheimerove bolesti. Zbog visokog udjela antocijanina višnje značajno djeluju u smjeru prevencije raka, posebice debelog crijeva.

Tjeraju nesanicu

Višnja je jedna od rijetkih vrsta voća koje sadrži melatonin – prirodan hormon koji regulira san. Naše tijelo inače prirodno luči hormon melatonin koji se oslobađa samo tijekom noći, obično nakon 21.00 sati, i tako potiče san.

Prije spavanja popijte čašu čistog višnjinog soka. To će vam omogućiti dubok, neprekidan i opuštajući san. Melatonin se također koristi u liječenju tegoba menopauze, odvikavanja od lijekova, kod raka dojke i prostate, hiperaktivnosti i deficita pažnje.

Ljekovita svojstva višnje:

  • hrani i štiti mozak
  • smanjuje rizik od dijabetesa
  • pomaže kod bubrežnih smetni
  • pogoduje probavnom sustavu
  • potpomaže mršavljenju
  • poboljšava san
  • smanjuje rizik od srčanih bolesti
  • pomaže kod upala mokraćnih kanala

Koristi ostalih dijelova višnje

Sušene višnje djeluju slično kao i svježe. Idealna su zamjena kada višnje nisu dostupne u svježem obliku. Peteljke višnje daju čaj koji pomaže kod izbacivanja pijeska iz mokraćnih kanala, celulita, impotencije, bubrežnih bolesti i kroničnog kašlja. Lišće višnje odlično je sredstvo za ljepotu, a pomaže kod peruti i otečenih kapaka. Sjemenke višnje primjenjuju se kao toplo-hladni oblozi i kao punjenje za jastuke.

Sadnja i berba višnje

Višnja se sadi u jesen. Može se uspješno uzgajati na gotovo svim, osim na previše vlažnim i teškim tlima. Tijekom tisuća godina uzgoja, kultivirano je mnogo vrsta višnje. U sjevernim krajevima Hrvatske uspješno se uzgajaju sorte sjeverne višnje, a u Dalmaciji sorta Maraska. Višnja počne davati plodove u trećoj godini nakon sadnje. Vrijeme berbe započinje u lipnju. Ovaj je plod čest sastojak voćnih kolača, sokova i drugih ukusnih slastica. Osim okusom, neodoljiv je i mirisom, pa je popularan dodatak kozmetičkim proizvodima.

Višnje u kulinarstvu

Višnje su dostupne tijekom čitave godine u smrznutom, kandiranom, sušenom ili konzerviranom obliku te kao sok, ali su sirove ipak najzdravije. Da biste iskoristili sve prednosti višnje, dnevno konzumirate jednu do dvije šalice ovog voća. Dug je popis jela u kojima možete koristiti višnje, a to su različiti deserti, kolači, umaci, džemovi, sokovi, kompoti i drugo.

divider-1

Sok od višanja

Sastojci:
5 kg višanja
3,5 kilograma muscovado šećera
25 grama limunske kiseline
1 l vode

Priprema:
Očišćene višnje pomiješajte s limunskom kiselinom i vodom. Ostavite 24 sata, procijedite kroz gazu, dodajte šećer i miješajte dok se ne otopi.
Ulijte sok u sterilizirane boce, te dobro zatvorite.

Energetske pločice s višnjama

Sastojci:
2/5 šalice badema
pola šalice mljevenog lana
pola šalice sušenih višanja
pola šalice sušenih brusnica
stevija ili drugi prirodni zaslađivač
2-3 žlice vode

Priprema:
Dobro sameljite sve sastojke. Smjesu rasporedite po tepsiji. Narežite kao pločice.

http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/visnja